Obserwuj nas na

Kielce

10 świętokrzyska brygada OT szkoli nowych ochotników (zdjęcia)

Dodano

Ponad 90 ochotników z woj. świętokrzyskiego rozpoczęło właśnie szkolenie podstawowe w 10 Świętokrzyskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Dla większości z nich to pierwsza w życiu przygoda z wojskiem. Podczas 16-dniowego szkolenia poznają podstawy strzelectwa, survivalu, ratownictwa pola walki, łączności i dyscypliny.

W sobotę, 11 maja br. bramę koszar na kieleckiej „Bukówce” przekroczyło blisko 60 ochotników z naszego regionu, którzy chcą zdobyć nowe umiejętności i spróbować swoich sił jako żołnierze terytorialnej służby wojskowej. Większość z nich, to osoby aktywne zawodowo, które mimo różnych obowiązków postanowiły wstąpić w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej. W niedzielę 19 maja dołączy do nich grupa ponad 30 ochotników realizujących szkolenie 8 – dniowe wyrównawcze, które jest przeznczone dla osób pełniący w przeszłości służbę wojskową. Razem ponad 90 nowych żołnierzy zakończy swoje szkolenie podczas przysięgi wojskowej w dniu 26 maja w Kielcach. Obecne szkolenie jest realizowane w Kielcach, żołnierze są zakwaterowani w obiekcie przy ul. Mielczarskiego, natomiast szkolenia strzeleckie i taktyczne zostaną przeprowadzone na obiektach w regionie świętokrzyskim.

Tradycje rodzinne skłoniły mnie do wstąpienia do wojska polskiego, mam lekkie obawy czy podołam, ale mam nadzieję, że moje zaangażowanie mi pomoże – podkreśla szer. Kornelia ze Złotnik, na co dzień pomocnik nauczyciela w przedszkolu.

Rodzeństwo, szer. Dominik Szlufik, na co dzień kierowca zawodowy oraz szer. Paulina Ziach, na co dzień urzędnik, z Krajna rozpoczęli służbę w wojsku polskim, ponieważ chcą się sprawdzić i chcą dać dobre wzorce swoim dzieciom.

10 Świętokrzyska Brygada OT swój potencjał buduje na żołnierzach ochotnikach z naszego regionu. Kolejni ochotnicy którzy dołączają do rodziny Świętokrzyskich Terytorialsów zwiększają bezpieczeństwo naszego regionu – podkreśla płk Sławomir Machniewicz dowódca 10 ŚBOT.

Rozpoczęte szkolenie jest drugim w tym roku zorganizowanym przez 10 ŚBOT. Szkolenie podstawowe trwa 16 dni, a wyrównawcze 8 dni. Rekruci pod okiem starszych stażem i doświadczeniem instruktorów z kompanii szkolnej poznają podstawy rzemiosła wojskowego. Najważniejszym elementem jest przeszkolenie do działań lekkiej piechoty – strzelanie, praca na broni etatowej, podstawy taktyki, nawigacja, łączność, medycyna pola walki. Nie zabraknie również musztry i regulaminów wojskowych.

Źródło: 10ŚBOT

Continue Reading
Reklama

Dodaj komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.