Obserwuj nas na

Kielce

15. edycja bezpłatnych szczepień przeciw grypie

Dodano

W Kielcach już po raz piętnasty rusza program szczepień przeciw grypie. W ramach programu bezpłatnie zaszczepione mogą być osoby od 55. roku życia, zamieszkałe na terenie Kielc.

Pierwsze szczepionki trafiły już do części przychodni, z którymi miasto zawarło stosowne umowy. W bieżącym roku sytuacja ze względu na pandemię koronawirusa jest wyjątkowa. Umowy na realizację programu zostały podpisane przez Prezydenta Miasta Kielce na kwotę ponad 412 tys. zł, natomiast tylko i wyłącznie od dostępności szczepionki na rynku zależy, ile osób będzie mogło z niego skorzystać.

Mieszkańcy Kielc w pierwszej kolejności powinni skontaktować się z wybraną przychodnią przez telefon. To konieczne, aby upewnić się, czy szczepionka jest dostępna i umówić termin wizyty. W przypadku programu szczepień przeciw grypie nie obowiązuje rejonizacja. Program będzie realizowany przez 16 podmiotów leczniczych (34 przychodnie). W tylu punktach kielczanie będą mogli wykonać szczepienia.

– W ubiegłym roku, podobnie jak w poprzednich latach, z programu skorzystało około 10 tysięcy mieszkańców Kielc. To bardzo ważny program polityki zdrowotnej, realizowany w naszym mieście od piętnastu lat. Gorąco zachęcam osoby powyżej 55. roku życia do skorzystania z tej możliwości również w tym roku – mówi Bogdan Wenta, prezydent Kielc.

Dlaczego warto się szczepić?

Grypa to zespół objawów związanym z ostrym zakażeniem układu oddechowego, wywołanym przez wirusa grypy. Zakażenie wirusem grypy następuje drogą kropelkową. Zachorowanie na grypę może powodować pojawienie się innych chorób jako powikłań. Może również doprowadzić do pogorszenia przebiegu chorób występujących przed zachorowaniem. Grypa może doprowadzić do groźnych powikłań ze strony układu oddechowego, krążenia, ośrodkowego układu nerwowego oraz innych narządów (ucha środkowego, nerek). Infekcje grypowe są szczególnie groźne dla osób w podeszłym wieku. W tej grupie pacjentów są one najczęstszą przyczyną zaostrzeń chorób układu oddechowego, mogą także prowadzić do powikłań ze strony pozostałych układów, w tym układu sercowo-naczyniowego.

Stosowanie szczepień ochronnych zmniejsza liczbę zachorowań, redukuje liczbę hospitalizacji oraz śmiertelność z powodu grypy i jej powikłań.

Urząd Miasta Kielce

Continue Reading
Reklama

Dodaj komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama
Reklama

Copyright © 2020 Spotted Media.