Kielce
34 projekty w budżecie obywatelskim na 2026 rok
34 projekty zostaną zrealizowane w budżecie obywatelskim Kielc na 2026 rok. Dzięki głosom mieszkańców m.in. zostaną zmodernizowane boiska przy Szkole Podstawowej nr 34, a stadion, na którym swoje mecze rozgrywają piłkarze Korony, stanie się bardziej dostępny dla osób niepełnosprawnych.
Do głosowania w 13. edycji kieleckiego budżetu obywatelskiego dopuszczono 85 projektów. Mieszkańcy stolicy regionu świętokrzyskiego mogli głosować na dwie kategorie: projekty ogólnomiejskie o wartości powyżej 300 tys. zł i rejonowe z budżetem do 300 tys. zł. Zgodnie z nowym regulaminem budżetu miasto zostało podzielone na pięć rejonów. Ich granice pokrywają się z okręgami wyborczymi.
Spośród projektów ogólnopolskich najwięcej głosów (7 641) oddano na projekt „Modernizacja boisk przy Szkole Podstawowej nr 34” (budynek B). Wartość projektu wyniesie ponad 3,5 mln zł. Zakłada on m.in. wymianę nawierzchni na boiskach bezpośrednio przylegających do budynku przy ul. Naruszewicza wraz z wyznaczeniem na nich odpowiednich boisk do zajęć sportowych (piłka ręczna, siatkówka, koszykówka) oraz gier rekreacyjnych (ringo, badminton) i miejsc do zabawy.
Na projekt „Żółto-czerwona Arena dla każdego” oddano 3 490 głosów. Na stadionie, na którym rozgrywają swoje mecze piłkarze Korony, stare siedziska stadionowe zostaną wymienione na nowe i estetyczne krzesełka w barwach żółtej i czerwonej. W planie jest również montaż windy umożliwiającej osobom poruszającym się na wózkach swobodny dostęp do trybun oraz punktów gastronomicznych. Planowany koszt inwestycji to 1,1 mln zł.
- Kielecki budżet obywatelski to niesamowite zaangażowanie i sukces mieszkańców. To ogromna radość, że mieszkańcy naszego miasta czują się aktywnymi obywatelami, biorą sprawy w swoje ręce, żeby zmieniać swoją rzeczywistość i najbliższe otoczenie. Są w tym bardzo kreatywni i bardzo skuteczni – mówiła podczas czwartkowej prezentacji budżetu prezydent Kielc Agata Wojda.
- Co roku staramy się trochę dorzucać do budżetu obywatelskiego, dając większą kwotę. Wartość wybranych w tym roku przez kielczan i kielczanki projektów jest wyższa niż wcześniej zakładana, więc żeby one mogły być w pełni zrealizowane, przeznaczymy na ten cel dodatkowe środki – podkreśliła prezydent Kielc.


