Obserwuj nas na

Kielce

84. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego (zdjęcia)

Dodano

Przy pomniku Armii Krajowej, na skwerze Stefana Żeromskiego w Kielcach odbyły się uroczystości upamiętniające 84. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego. W wydarzeniu udział wziął Sławomir Stachura, dyrektor Kancelarii Prezydenta Kielc, przewodniczący Rady Miasta Kielce Jarosław Karyś oraz radny Zdzisław Łakomiec. Data powstania Podziemnego Państwa Polskiego upamiętniona została również na cmentarzu w Cedzynie, w kwaterze Armii Krajowej.

27 września 1939 roku grupa oficerów Wojska Polskiego podjęła decyzję o utworzeniu Służby Zwycięstwu Polski – organizacji będącej zalążkiem Polskiego Państwa Podziemnego. Na mocy rozkazu premiera rządu polskiego na uchodźstwie, gen. Władysława Sikorskiego, pod koniec 1939 roku w miejsce Służby Zwycięstwu Polski utworzono Związek Walki Zbrojnej, który z kolei 14 lutego 1942 roku został przekształcony w Armię Krajową.

Polskie Państwo Podziemne istniało do 1 lipca 1945 roku. Rozbudowane piony wojskowy i cywilny pozwalały na zachowanie ciągłości władzy w okupowanym kraju. Dziełem Polskiego Państwa Podziemnego było nie tylko podjęcie otwartej walki z okupantem w ramach akcji „Burza”, ale stworzenie siły moralnej i niepodległościowej tradycji, która pozwoliła przetrwać także czas komunistycznej dyktatury.

Urząd Miasta Kielce

Continue Reading
Reklama

Dodaj komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © 2022 Spotted: Media