Obserwuj nas na

Kielce

Co z przebudową Teatru Żeromskiego?

Dodano

Trwa przebudowa Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. W związku z dużym zakresem przewidzianych prac, instytucja zakupiła kilka miesięcy temu znajdującą się obok kamienicę. Stara miała zostać wyburzona, a w jej miejsce planowano postawić nowy budynek. Na to zgody nie wyraża jednak konserwator zabytków.

Od roku trwa przebudowa Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Inwestycja jest trudna nie tylko na zakres prac, ale również specyfikę miejsca. Instytucja znajduje się przy głównym deptaku miasta, pomiędzy innymi kamienicami.

By zwiększyć przestrzeń, Teatr zakupił w ubiegłym roku jedną z sąsiednich kamienic. Chciano ją wyburzyć, a w jej miejsce postawić wyższy budynek. Na to jednak nie chce wyrazić zgody konserwator zabytków. Na podstawie tej decyzji, Prezydent Kielc również nie może wydać pozwolenia na budowę.

– Uzasadnienie zajmuje kilka stron, natomiast w skrócie odnosi się do tego, że zdaniem konserwatora ten budynek przy ul. Sienkiewicza stanowi historyczny komponent krajobrazu architektonicznego Kielc z przełomu XIX i XX wieku, który jest objęty ochroną na podstawie wpisu do rejestru zabytków – przekonuje Tomasz Porębski, rzecznik Prezydenta Kielc, w rozmowie z TVP3 Kielce.

Zdaniem konserwatora zabytków, nie ma również możliwości nadbudowy obecnej kamienicy i wykonanie elewacji nawiązującej do tej teatralnej.

– Projektowane zharmonizowanie elewacji dwóch budynków; obecnego monumentalnego budynku teatru i nowej elewacji rozbudowywanej części teatru nie ma uzasadnienia chociażby ze względu na zachowanie hierarchii znaczeniowej obiektów. Zabytkowy budynek teatru indywidulanie wpisany do rejestru zabytków nieruchomych jest obiektem skończonym w swej bryle i wyrazie architektonicznym, o czym świadczy jego położenie w zwartej zabudowie ul. Sienkiewicza. Podejmowane jakiekolwiek zmiany zacierają odbiór wizualny budynku, jego eskpozycję w zabudowie ulicy Sienkiewicza, a tym samym bezpowrotnie niweczą zamysł architektoniczny i urbanistyczny minionych pokoleń. Dlatego zakres wnioskowanych działań inwestycyjnych z punktu oceny wojewódzkiego konserwatora zabytków stanowi zagrożenie dla zachowania w niezmienionym kształcie chronionego prawem budynku terenu – uważa Świętokrzyski Konserwator Zabytków, Anna Żak.

Teatr może teraz odwołać się do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jak informuje TVP3 Kielce, posiedzenie w tej sprawie może odbyć się jutro.

fot. Mapy Google

Copyright © 2022 Spotted: Media