Obserwuj nas na

Kielce

Dron pomoże skontrolować jakość powietrza

Dodano

Urząd Miasta Kielce ma nowe narzędzie do kontroli stanu jakości powietrza. W walce z zanieczyszczeniami, w tym pyłami PM10 i PM2.5, pomoże nowo zakupiony dron antysmogowy.

Urządzenie jest wyposażone w stację pomiarową SOWA, dzięki której możliwe jest pobieranie próbek zanieczyszczeń prosto z kominów emitujących dym. Co ważne, operator nie musi znajdować się w bezpośrednim sąsiedztwie kontrolowanego obiektu.

Dron posiada rozbudowany system zabezpieczeń (GPS, żyrokompas, czujniki i oświetlenie antykolizyjne, czujniki lądowania, możliwość lokalizacji w przypadku awaryjnego lądowania w terenie) pozwalający na łatwą eksploatację. Ma wbudowaną kamerę własną oraz możliwość podłączenia kamery światła dziennego czy termowizyjnej. Pozwala to wykorzystywać urządzenie także m.in. w akcjach poszukiwawczo-ratowniczych czy do kontroli strat ciepła w budynkach.

Dron zapewnia działanie w temperaturze od -40 do +85 stopni Celsjusza, przy zakresie wilgotności 10-80% i ciśnieniu 300-1100 hPa. Układ pomiarowy, w jaki wyposażony została maszyna posiada możliwość pomiaru stężeń substancji w powietrzu:

  • PM10: 0-1999 µg/m3
  • PM 2,5: 0-999 µg/m3
  • HCHO: 0-5 ppm dokładność 0,01 ppm czujnik elektrochemiczny
  • VOC PID: 0-50 ppm dokładność 0,001 ppm detektor fotojonizacyjny
  • HCL: 0-100 ppm dokładność 0,01 ppm czujnik elektrochemiczny
  • HCN: 0-100 ppm dokładność 0,01 ppm czujnik elektrochemiczny

Stacja pomiarowa zapewnia autonomiczny zapis danych w przenoszonej bazie danych oraz wysyłanie danych do chmury, za pomocą sieci GSM/3G/LTE.

Obraz wideo z pokładowej kamery HD, z naniesionymi za pomocą systemu danymi geograficzno-pomiarowymi, jest przesyłany do operatora. Równolegle jest on rejestrowany i w zależności od wyniku może być wykorzystany jako dokumentacja w postępowaniu karno-mandatowym. Obraz wideo umożliwia operatorowi precyzyjne umieszczenie platformy w żądanym położeniu, jednocześnie obrazując odczyty z czujników. Pozwala to na stwierdzenie czy pomiar został skutecznie zrealizowany.

Urząd Miasta Kielce

Continue Reading
Reklama

Dodaj komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama

Copyright © 2020 Spotted Media.