Obserwuj nas na

Jędrzejów

Egzamin na piątkę – ochotnicy przeszli „pętle taktyczną” (zdjęcia)

Dodano

Dobiega końca „szesnastka” realizowana przez 10 Świętokrzyską Brygadę Obrony Terytorialnej. W piątek, 24 maja 2024 roku ochotnicy szkolenia podstawowego z województwa świętokrzyskiego przystąpili do żołnierskiego egzaminu, tzw. „pętli taktycznej”.

To ostatnia prosta przed przysięgą dla ochotników, realizujących szkolenie podstawowe tzw. „szesnastkę”. Umiejętności żołnierzy zostały zweryfikowane podczas, tzw. „pętli taktycznej”. To kluczowy sprawdzian podczas szesnastodniowego szkolenia podstawowego dla przyszłych Terytorialsów.

Egzamin rozpoczęło czwartkowe strzelanie na strzelnicy w Jędrzejowie, gdzie w praktyce zostały zweryfikowane umiejętności posługiwanie się bronią. Następnie w piątek 24 maja od samego rana w okolicach „kieleckiego Stadionu” rozpoczęła się dalsza część egzaminu, podczas którego zostały sprawdzone umiejętności m.in.: transport skrzynki z amunicją, korzystanie z mapy i busoli, marsz ubezpieczony, zrywanie kontaktu ogniowego, udzielanie pierwszej pomocy na polu walki, zakładanie na czas maski przeciwgazowej i sprawdzian jej szczelności.

Tego typu sprawdzian nie weryfikuje tylko umiejętności indywidualnych. W każdej sekcji składającej się z 12 żołnierzy o różnorodnych kompetencjach bardzo istotne jest zgranie zespołu i wspólne opanowanie zadań. Każdy pojedynczy żołnierz ma duży potencjał, ale maksymalną skuteczność osiągamy w zgranym zespole.

Celem egzaminu zwieńczającego szkolenie jest sprawdzenie poziomu wyszkolenia, sprawności bojowej oraz odporności psychofizycznej żołnierzy w warunkach poligonowych poprzez weryfikację umiejętności do realizacji wybranych zadań taktycznych.

Misją 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. cc. Eugeniusza Gedymina Kaszyńskiego ps. „Nurt” jest obrona i wspieranie społeczności województwa świętokrzyskiego. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych.

Źródło: 10ŚBOT

Continue Reading
Reklama

Dodaj komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © 2022 Spotted: Media