Obserwuj nas na

Kielce

Harcerze z całego województwa pomagają w walce z epidemią (zdjęcia)

Dodano

Harcerze z całego województwa pomagają w walce z epidemią

Instruktorzy ZHP Chorągwi Kieleckiej aktywnie włączają się w służbę w związku z epidemią COVID-19. Szyją maseczki, pomagają Ośrodkom Pomocy Społecznej oraz Ośrodkom Pomocy Rodzinie w dostarczaniu zakupów oraz posiłków do seniorów, a także, w ramach akcji #zostańwdomu, przedstawiają różne sposoby spędzania wolnego czasu.

Harcerze zwracają uwagę na to, aby odpowiadać na realne potrzeby swoich środowisk. Zanim podejmą służbę, dokładnie rozpoznają sytuację. Po uprzednim kontakcie z odpowiednimi władzami i organizacjami, członkowie ZHP włączają się w najróżniejsze akcje, których celem jest niesienie pomocy.

Obecnie najczęściej spotykaną formą pomocy jest szycie maseczek. Włączyły się już w nią hufce: Busko Zdrój, Kielce – Miasto, Kielce – Południe, Pińczów, Starachowice oraz Staszów. Do wykonania takiej maseczki trzeba użyć odpowiedniego materiału np. bawełny (lub innego ustalonego ze szpitalem, czy placówką, dla której maseczki będą przeznaczone), igły i nitki oraz elastycznych gumek lub tasiemek. W Internecie znajduje się wiele prostych instrukcji, jak je uszyć. Trzeba jednak pamiętać, że maseczki, które wykonujemy w domu będą bez atestów, dlatego ich wykorzystanie przez personel medyczny, czy pacjentów zakaźnych może być ograniczone lub czasami nawet niemożliwe. Ale i takie maseczki mogą znaleźć swoje zastosowanie w placówkach ochrony zdrowia.

W Busku, Kielcach, Końskich oraz Starachowicach udało się nawiązać współpracę z OPS oraz OPR. Na podstawie pozyskiwanych od nich informacji harcerze dowiadują się gdzie kierować swoich wolontariuszy, którzy robią zakupy lub roznoszą gotowe posiłki.

Na co dzień w szeregach ZHP działają także Harcerskie Grupy Ratownicze, których członkowie posiadają często ratownicze i medyczne uprawnienia państwowe. Obecnie pracują oni w służbach medycznych, na „pierwszej linii” walki z epidemią.

Wszystkie hufce włączają się w akcję #zostańwdomu. Brak zbiórek terenowych wcale nie sprawia, że praca harcerska zwalnia. Instruktorzy organizują online zbiórki, gry, quizy oraz liczne konkursy. Drużynowi są w stałym kontakcie ze swoimi podopiecznymi i motywują ich także do pracy nad sobą za pomocą stopni oraz sprawności. Chorągiew Kielecka na swoim facebookowym fanpage codziennie publikuje ciekawe aktywności oraz animuje dodatkowy program (#kieleckachallenge, konkurs minecraft, czy quizy-kahoot).

Continue Reading
Reklama

1 komentarz

1 komentarz

  1. Pingback: Chorągiew Kielecka ZHP w mediach | Związek Harcerstwa Polskiego

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © 2022 Spotted: Media