Obserwuj nas na

Kielce

Inauguracja roku akademickiego na UJK (zdjęcia)

Dodano

Po raz 52. „Gaudeamus igitur” zabrzmiało w murach Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. W uroczystości inaugurującej nowy rok akademicki wziął udział prezydent Kielc Bogdan Wenta. W auli rektoratu UJK odbyła się tradycyjna immatrykulacja studentów pierwszego roku. Do grona żaków przyjęto ponad 4 tys. osób, a naukę w UJK rozpoczęło dziś około 12 tys. studentów.

Rektor UJK, prof. Stanisław Głuszek podczas wystąpienia inauguracyjnego, wyraził zadowolenie z faktu, że kształcenie w nowym roku akademickim rozpoczyna się w systemie stacjonarnym.

– Człowiek nie może być sam. Stanowimy żywą wspólnotę nie tylko akademicką, wzmacnianą przez każdego z nas – mówił prof. Stanisław Głuszek, rektor uniwersytetu.

Rektor UJK przyznał również, że nauczanie zdalne nie jest idealnym rozwiązaniem, dlatego zaapelował do całej społeczności akademickiej – Szczepmy się – mówił.

Prof. Stanisław Głuszek zapowiedział dalszy rozwój uczelni oraz przedstawił plany inwestycyjne. Prawdopodobnie w listopadzie zakończy się budowa nowego obiektu dla Wydziału Prawa i Nauk Społecznych. W Domu Studenta „Melodia” trwają prace związane dostosowaniem do obowiązujących przepisów ochrony przeciwpożarowej. Uczelnia przygotowuje się też do przetargu na projekt nowego obiektu przeznaczonego dla Wydziału Sztuki przy ulicy Uniwersyteckiej w Kielcach.

– Pracujemy nad ważnym zadaniem utworzenia szpitala uniwersyteckiego, rozpatrujemy różne możliwości i warianty, aby sprostać zapisom strategii województwa świętokrzyskiego 2030 oraz oczekiwaniom społecznym – podkreślił prof. Stanisław Głuszek, rektor UJK.

Uczelnia zwiększyła limity przyjęć na kierunek lekarski o 50 osób, uruchomiła także nowe kierunki: dietetykę drugiego stopnia, edytorstwo klasyczne i cyfrowe drugiego stopnia oraz pielęgniarstwo pierwszego stopnia w filii w Piotrkowie Trybunalskim. Rektor UJK zapowiedział też starania o nowe kierunki, m.in. o farmację oraz we współpracy z Politechniką Świętokrzyską inżynierię biomedyczną.

Prezydent Kielc Bogdan Wenta w swoim wystąpieniu wyraził radość z powrotu do Kielc studentów. – Wasza aktywność i pomysłowość pobudza nasze miasto. Dodając mu przede wszystkim pozytywnej energii – powiedział Bogdan Wenta i przypomniał o miejskim programie stypendialnym dla młodych osób, które wybierają kieleckie uczelnie.

– Program skierowany jest do tegorocznych maturzystów z najwyższą średnią na egzaminie maturalnym. W tym roku akademickim z programu może skorzystać ponad 100 osób, w tym także studenci z zagranicy. Nabór wniosków już się rozpoczął, więc zachęcam do ich składania – powiedział Bogdan Wenta.

Prezydent Kielc życzył wszystkim studentom oraz pracownikom UJK wspaniałego roku akademickiego, pełnego sukcesów oraz znakomitych wyników naukowych.

Urząd Miasta Kielce

Continue Reading
Reklama

Dodaj komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Copyright © 2020 Spotted: Media