Obserwuj nas na

Kielce

Kielczanie uczcili 78. rocznicę zagłady kieleckiego getta (zdjęcia, wideo)

Dodano

W dniach 20-24 sierpnia 1942 roku Niemcy zamordowali dwadzieścia jeden tysięcy dzieci, kobiet i mężczyzn w obozie zagłady w Treblince, a 1500 Żydów na ulicach Kielc. 

– Ich śmierć była bezsensowna, niesprawiedliwa, okrutna. Umierali w samotności przy obojętności świata. Od nas zależy czy ich śmierć była bezowocna – mówił Bogdan Białek, prezes Stowarzyszania im. Jana Karskiego, podczas uroczystości upamiętniającej 78. rocznicę zagłady getta w Kielcach.

– Te wydarzenia nigdy nie powinny mieć miejsca. Warto to podkreślać i przypominać oraz przekazywać wiedzę na temat tragedii kieleckich Żydów młodemu pokoleniu. Dlatego tak ważne jest to, że dziś spotykamy się tutaj – mówiła zastępca prezydenta Kielc Bożena Szczypiór.

Po części oficjalnej, modlitwie i złożeniu kwiatów, w budynku dawnej synagogi przy ul. Warszawskiej odbył się koncert pieśni żydowskich w wykonaniu kantora Symchy Kellera.

W ramach obchodów w piątek 21 sierpnia o godz. 18.00 odbędzie się spotkanie edukacyjne na cmentarzu żydowskim w Kielcach (al. Na Stadion). Z kolei w niedzielę 23 sierpnia o godz. 14.00 w ekumenicznej świątyni pokoju (kościół ewangelicki św. Trójcy przy ul. Sienkiewicza 1) odbędzie się nabożeństwo Słowa Bożego upamiętniające zamordowanych Żydów z udziałem duchownych świętokrzyskiej Rady Ekumenicznej i Kościoła katolickiego.

Continue Reading
Dodaj komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama
Reklama

Copyright © 2020 Spotted: Media