Obserwuj nas na

Kielce

Kielczanie uczcili 79. rocznicę przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową

Dodano

W niedzielę 14 lutego przed pomnikiem Armii Krajowej na Skwerze Stefana Żeromskiego odbyły się uroczystości 79. rocznicy przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową, w których władze miasta reprezentował sekretarz Szczepan Skorupski.

Przed monumentem odśpiewano hymn państwowy, złożono kwiaty i zapalono światła.

27 września 1939 roku powstało w okupowanym kraju Polskie Państwo Podziemne. Powołano wówczas do życia Służbę Zwycięstwu Polski. Na bazie tej organizacji powstał powołany przez Generała Michała Karaszewicza -Tokarzewskiego na podstawie upoważnienia wydanego w dniu 13 XI 1939 przez marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego Związek Walki Zbrojnej.

W lutym 1942 roku, naczelny wódz generał Władysław Sikorski przekształcił ZWZ w Armię Krajową, która stała się największą podziemną armią w okupowanej Europie.

Powstanie Polskiego Państwa Podziemnego z własną podziemną armią – Armią Krajową na terenach okupowanych przez Niemców i Rosję Sowiecką było fenomenem na skalę światową, z uwagi na rozbudowane struktury cywilne, wojskowe i sądownicze, które objęły całe terytorium II Rzeczpospolitej.

Dowódcami Armii Krajowej byli:
Generał Stefan Rowecki „Grot” [1942 – 43]
Generał Tadeusz Komorowski „Bór” [1943 – 44]
Generał Leopold Okulicki „Niedźwiadek” [1944 – 45]

Urząd Miasta Kielce

Continue Reading
Dodaj komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama

Copyright © 2020 Spotted: Media