Obserwuj nas na

Kielce

Kielczanie uczcili 84. rocznicę pierwszej deportacji Polaków na Syberię (zdjęcia)

Dodano

Podczas uroczystości, która odbyła się na skwerze Pamięci Ofiar Katynia w Kielcach, Prezydenta Kielc reprezentował Sławomir Stachura, dyrektor Kancelarii Prezydenta Urzędu Miasta Kielce.

Zebrani złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikiem Matki Polki Sybiraczki, oddając hołd 140 tysiącom polskich obywateli, którzy w nocy z 9 na 10 lutego 1940 roku zostali deportowani przez Sowietów w głąb Związku Radzieckiego. Znicz zapalony został również pod Pomnikiem Sybiraków na Cmentarzu Starym. Organizatorami wydarzenia byli: Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach, Urząd Miasta Kielce, Związek Sybiraków Kielce oraz „Stowarzyszenie Kielecka Rodzina Katyńska”.

Pierwsza z czterech masowych deportacji Polaków na Sybir rozpoczęła się w nocy z 9 na 10 lutego 1940 roku. Przeprowadzona została przez Sowietów, którzy od 17 września 1939 okupowali wschodnie tereny II Rzeczypospolitej. Tego dnia w głąb Związku Radzieckiego wywieziono około 140 tysięcy obywateli polskich. Wśród deportowanych były głównie rodziny wojskowych, urzędników państwowych, pracowników służby leśnej i kolei ze wschodnich obszarów przedwojennej Polski.

Urząd Miasta Kielce

Continue Reading
Reklama

Dodaj komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © 2022 Spotted: Media