Obserwuj nas na

Kielce

Kielczanie uczcili pamięć powstańców listopadowych (zdjęcia)

Dodano

W środę, 29 listopada przy pomniku u zbiegu ulic Zagórskiej i Tarnowskiej odbyły się kieleckie uroczystości z okazji 193. rocznicy wybuchu powstania listopadowego. W imieniu mieszkańców i władz miasta hołd powstańcom z 1830 roku oddał zastępca prezydenta Kielc Marcin Chłodnicki.

W uroczystości wzięli także udział m.in. uczniowie kieleckich szkół, którzy przygotowali występ artystyczny.

Obchody zorganizowali: Szkoła Podstawowa im. Żołnierzy 4PP „Czwartaków” i Kielecki Szwadron Kawalerii im. 13 Pułku Ułanów Wileńskich.

– Spotykamy się w tym miejscu, aby wypełnić nasz obowiązek. Obowiązek wobec tych, którzy poświęcali swoje życie w walce o odzyskanie niepodległości Rzeczypospolitej, upamiętniając ich trud, wyrzeczenia, a także utrwalając pamięć o nich i okazać, choćby symboliczną, wdzięczność. Młodemu pokoleniu pokazujemy, że takie rocznice są ważne, że wspominanie tych wydarzeń jest potrzebne, że to jest część naszej historii jako narodu i jako miasta. Liczymy na to, że za kilka, kilkanaście lat, oni będą się tu spotykać, by uczyć następne pokolenia, jak wspominać i upamiętniać wydarzenia historyczne – mówi zastępca prezydenta Kielc Marcin Chłodnicki.

Powstanie listopadowe wybuchło w nocy z 29 na 30 listopada 1830, a zakończyło się 21 października 1831. Zasięgiem swoim objęło Królestwo Polskie i część ziem zabranych (Litwę, Żmudź i Wołyń). Powstanie listopadowe było jednym z dwóch największych polskich zrywów niepodległościowych w XIX wieku.

Postawiony w Kielcach w 1981 roku obelisk u zbiegu ulic Zagórskiej i Tarnowskiej przypomina o trzech żołnierzach poległych w czasie walk, które miały miejsce 24 września 1831 roku. Wówczas doszło do starcia wkraczających od strony wschodniej, oddziałów rosyjskich pod dowództwem gen. Rüdigera, ze stacjonującymi powstańcami.

Urząd Miasta Kielce

Continue Reading
Reklama

Dodaj komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © 2022 Spotted: Media