Kielce
Klinika ortopedyczna Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego oddana do użytku po modernizacji
Klinika chirurgii urazowo-ortopedycznej w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach została w poniedziałek oddana do użytku po modernizacji. Koszt inwestycji wyniósł blisko pięć mln zł. W klinice hospitalizowanych jest ponad dwa tys. pacjentów rocznie.
W ramach trwającego od października 2025 roku remontu w klinice wdrożony został m.in. nowoczesny układ wentylacji mechanicznej i klimatyzacji, wymieniono system oświetleniowy, wykonano instalację gazów medycznych we wszystkich salach chorych oraz zainstalowano nowoczesne systemy gwarantujące natychmiastową łączność pacjenta z personelem.
– W salach znajduje się 25 nowoczesnych łóżek elektryczno-wyciągowych. Usprawniony został również podział kliniki na trzy kluczowe strefy: administracyjną obejmującą sekretariat, gabinety lekarskie oraz zaplecze socjalne dla kadry medycznej; oddziałową, gdzie zlokalizowane są punkty pielęgniarskie, gabinet oddziałowej, zaplecza socjalne, nowoczesne węzły higieniczno-sanitarne oraz strefę oddziału zamkniętego – mówił podczas poniedziałkowej konferencji prasowej Marcin Martyniak, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.
W ramach inwestycji zakupiono także nowoczesne wyposażenie medyczne, m.in. cztery kardiomonitory z centralnym monitoringiem, specjalistyczne aparaty USG, EKG oraz defibrylator, urządzenie do termolezji i system do krioterapii, a także 15 nowoczesnych łóżek elektrycznych oraz 10 łóżek wyciągowych.
Całkowity koszt inwestycji wyniósł ponad 4,9 mln zł, z czego blisko 4,2 mln zł pokryła dotacja ze Świętokrzyskiego Urzędu Marszałkowskiego.
– Nowoczesna infrastruktura to fundament, ale to profesjonalny zespół medyczny przywraca pacjentom sprawność. Dziś oddajemy w ręce specjalistów miejsce, które pozwoli im jeszcze skuteczniej realizować nawet najbardziej skomplikowane zabiegi w warunkach o najwyższym standardzie – podkreślił wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Marek Bogusławski.
Marszałek województwa Renata Janik zadeklarowała, że ze środków samorządu województwa na potrzeby kliniki zakupione zostanie ramię robotyczne, które służy do precyzyjnego zakładania endoprotez (koszt około 4 mln zł).
W klinice hospitalizowanych jest ponad dwa tysiące pacjentów rocznie. W 2025 roku zespół wykonał ponad 1900 operacji.





maj/ akar/


