Obserwuj nas na

Kielce

Kolejna osoba zakażona koronawirusem w regionie [raport] [31.03.2020]

Dodano

W wieczornym komunikacie Ministerstwo Zdrowia informuje o kolejnych nowych przypadka zakażenia koronawirusem w Polsce, łącznie liczba zakażonych w kraju wynosi 2311.

Ostatnie potwierdzone przypadki dotyczą między innymi: 57 osób z woj. mazowieckiego, 9 osób z woj. śląskiego, 7 osób z woj. dolnośląskiego, 6 osób z woj. lubuskiego, 4 osób z woj. opolskiego, 3 osób z woj. świętokrzyskiego, 3 osób z woj. wielkopolskiego, 2 osób z woj. podkarpackiego, zachodniopomorskiego i pomorskiego oraz 1 osoby z woj. lubelskiego.

Łącznie we wtorek odnotowano 256 nowych przypadków, dwie osoby zmarły.

W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem w kraju wynosi 2311/33 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Jednocześnie MZ z przykrością informuje o śmierci 37-letniego mężczyzny zakażonego koronawirusem, który był hospitalizowany w Warszawie.

Województwo Świętokrzyskie

W regionie potwierdzono dziś 12 przypadków zakażenia koronawirusem. W porannym komunikacie Ewa Łukomska, rzeczniczka wojewody świętokrzyskiego, poinformowała, że na terenie naszego regionu na COVID-19 zachorowali mężczyzna w sile wieku z powiatu augustowskiego,  młody mężczyzna z powiatu sandomierskiego, kobieta z powiatu kieleckiego, w powiecie pińczowskim zachorował młody mężczyzna, dwie dziewczynki, młodsza i starsza kobieta oraz mężczyzna w sile wieku. 

W wieczornym komunikacie rzeczniczka wojewody poinformowała o kolejnych trzech osobach, młodym mężczyźnie z powiatu skarżyskiego, młodej kobiecie z powiatu kieleckiego oraz mężczyźnie w sile wieku z powiatu jędrzejowskiego.

Rzecznik wojewody świętokrzyskiego, Ewa Łukomska podała dziś również dane sanitarne dotyczące osób hospitalizowanych, poddanych kwarantannie oraz osób pod nadzorem epidemiologicznym.

W naszym regionie:

– 45 osób jest hospitalizowanych,
– 4406 osób jest poddanych kwarantannie,
– 144 osoby są pod nadzorem epidemiologicznym.

W województwie najpoważniejsza sytuacja panuje obecnie w powiecie skarżyskim. W szpitalu powiatowym potwierdzono dotąd 17 przypadków wśród pacjentów i personelu.

Dziś potwierdzono kolejne zakażenie u podopiecznego Domu Pomocy Społecznej w Skarżysku-Kamiennej. W sumie w DPS zarażonych koronawirusem zostało dwóch mieszkańców oraz jeden pracownik personelu.

– W dalszym ciągu władze powiatu czekają na wyniki badań 22 osób z tej placówki – informuje Artur Berus, starosta skarżyski.

Ponadto jak informuje Radio Kielce przed południem okazało się, że zakażona koronawirusem jest rejestratorka pracująca w Powiatowym Centrum Usług Medycznych przy ulicy Żelaznej w Kielcach. W związku z tym przebadanych zostanie 55 osób, w tym wszyscy lekarze z podstawowej opieki medycznej zatrudnieni w tej przychodni.

W województwie świętokrzyskim w sumie u 49 osób potwierdzono zakażenie koronawirusem. Jedna osoba zmarła we wtorek, to 80-letni mężczyzna z powiatu starachowickiego, który miał choroby współistniejące.

Jak się chronić?

Pamiętaj o częstym myciu rąk wodą z mydłem i unikaj dotykania oczu, nosa i ust. Kiedy kaszlesz lub kichasz, zawsze zakrywaj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką. Zachowaj bezpieczną odległość (1–1,5 m) od osoby, która kaszle, kicha lub ma gorączkę.

Sprawdź, czy spełniasz 3 warunki, które świadczą o ryzyku:

• w ciągu ostatnich 14 dni przebywałeś na obszarach objętych wirusem bądź miałeś kontakt z osobą zarażoną,
• masz podwyższoną temperaturę,
• kaszlesz i masz duszności.

Masz objawy i wróciłeś z regionu, w którym występuje koronawirus?

Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni wróciłeś z kraju, w którym występuje koronawirus i masz takie objawy, jak: gorączka, kaszel, duszności, lub miałeś kontakt z osobą, u której potwierdzono zakażenie: bezzwłocznie powiadom telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną.

Lista stacji epidemiologicznych lub zgłoś się do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego – Lista szpitali zakaźnych.

Na co mogą liczyć osoby objęte kwarantanną?

Zadzwoń do ośrodka pomocy społecznej w miejscowości, w której mieszkasz. W tym szczególnym okresie ośrodki pomocy społecznej powinny skupić się na pomocy osobom starszym, samotnym, niepełnosprawnym – szczególnie potrzebującym wsparcia w związku z kwarantanną. To one znajdują się w najtrudniejszej sytuacji i nierzadko nie są w stanie radzić sobie same.

Uwaga! Każda osoba, która ma informację o tym, że osoby poddane kwarantannie potrzebują pomocy, powinna ją także przekazać do ośrodka pomocy społecznej.

Policjant pomoże

Funkcjonariusze policji, którzy w porozumieniu ze służbami sanitarnymi sprawdzają, czy przebywasz w domu, szczególną uwagę będą zwracać na osoby samotne, starsze czy niepełnosprawne. Informacje o takich osobach przekażą do ośrodka pomocy społecznej.

Ważne! Pracownik socjalny ośrodka pomocy społecznej skontaktuje się z Tobą w miarę możliwości telefonicznie. Chodzi o bezpieczeństwo nas wszystkich i możliwe ograniczenie ryzyka dalszego rozwoju epidemii.

Ciepły posiłek w domu

W sytuacji, kiedy osoba  starsza, samotna czy niepełnosprawna, bądź rodzina – nie jest w stanie sama zapewnić sobie gorącego posiłku lub produktów żywnościowych, takiej pomocy udzieli gmina.

Posiłki i produkty żywnościowe będą dostarczana przez osoby wyznaczone w danej gminie, we współpracy z wolontariuszami organizacji pozarządowych. Ośrodek pomocy społecznej współpracuje także z miejscową jednostką Ochotniczej Straży Pożarnej, Strażą Miejską, Policją, Wojskiem Obrony Terytorialnej. Te służby także mogą rozwozić posiłki i produkty żywnościowe dla Ciebie.

Potrzebujesz pomocy psychologa?

Zadzwoń do właściwego ośrodka pomocy społecznej w swojej gminie bądź powiatowego centrum pomocy rodzinie w powiecie.

Uwaga! Osoby po leczeniu szpitalnym wymagającym choćby czasowego wsparcia w postaci usług opiekuńczych czy specjalistycznych usług opiekuńczych powinny mieć usługi przyznane w trybie pilnym.

Źr. radio kielce / PAP / Ministerstwo Zdrowia / gov.pl/koronawirus / wł.

Continue Reading
Reklama

Dodaj komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © 2022 Spotted: Media