Obserwuj nas na

Kielce

Koronawirus. Tylko 2 nowe przypadki zakażenia w regionie [raport] [09.04.2020]

Dodano

Koronawirus. Tylko 2 nowe przypadki zakażenia w regionie [raport] [09.04.2020]

W ostatnim komunikacie Ministerstwo Zdrowia informuje o kolejnych nowych przypadka zakażenia koronawirusem w Polsce, łącznie liczba zakażonych w kraju wynosi 5575.

Dzisiejsze potwierdzone przypadki dotyczą między innymi: mazowieckiego (110), łódzkiego (32),
śląskiego (51), wielkopolskiego (37), małopolskiego (34), podlaskiego (19), dolnośląskiego (29),
pomorskiego (10), podkarpackiego (14), zachodniopomorskiego (9), opolskiego (7), warmińsko-mazurskieg (3), kujawsko-pomorskiego (3), lubelskiego (5), opolskiego (2), świętokrzyskiego (2), lubuskiego (3).

Łącznie w czwartek odnotowano 370 nowych przypadków, 15 osób zmarło.

Jednocześnie MZ z przykrością informuje o śmierci kolejnych osób zakażonych koronawirusem (*wiek-płeć, miejsce zgonu): 78-M Grudziądz, 77-K Kędzierzyn-Koźle, 88-M Warszawa, 69-K Warszawa, 67-K Warszawa, 58-M Warszawa, 73-K Warszawa, 78-K Bolesławiec, 72-M Bolesławiec, 58-M Bolesławiec, 47-K Poznań, 90-K Tychy, 35-K Bytom, 62-M Łańcut, 81-M Drzewica, 77-M Drzewica. Wszyscy mieli choroby współistniejące.

Liczba zakażonych koronawirusem: 5575/174 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Województwo Świętokrzyskie

W regionie potwierdzono dziś 2 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. To kobieta z powiatu kieleckiego oraz mężczyzna z powiatu skarżyskiego – oboje w sile wieku.

Rzecznik wojewody świętokrzyskiego, Ewa Łukomska podała również dane sanitarne dotyczące osób hospitalizowanych, poddanych kwarantannie oraz osób pod nadzorem epidemiologicznym.

W naszym regionie:

– 70 osób jest hospitalizowanych,
– 4374 osoby są poddane kwarantannie,
– 70 osób jest pod nadzorem epidemiologicznym.

W sumie na terenie województwa odnotowano dotąd 129 przypadków zachorowań na COVID-19. Trzy osoby zmarły. Pierwsza to 80-letni mężczyzna z powiatu starachowickiego, druga to starsza kobieta z powiatu szydłowieckiego. W środę odnotowano trzeci zgon, to 71 mężczyzna z powiatu skarżyskiego.

W regionie świętokrzyskim jest też pierwszy pacjent który pokonał koronawirusa. Jest to osoba z powiatu pińczowskiego.

Jak się chronić?

Pamiętaj o częstym myciu rąk wodą z mydłem i unikaj dotykania oczu, nosa i ust. Kiedy kaszlesz lub kichasz, zawsze zakrywaj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką. Zachowaj bezpieczną odległość (1–1,5 m) od osoby, która kaszle, kicha lub ma gorączkę.

Sprawdź, czy spełniasz 3 warunki, które świadczą o ryzyku:

• w ciągu ostatnich 14 dni przebywałeś na obszarach objętych wirusem bądź miałeś kontakt z osobą zarażoną,
• masz podwyższoną temperaturę,
• kaszlesz i masz duszności.

Masz objawy i wróciłeś z regionu, w którym występuje koronawirus?

Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni wróciłeś z kraju, w którym występuje koronawirus i masz takie objawy, jak: gorączka, kaszel, duszności, lub miałeś kontakt z osobą, u której potwierdzono zakażenie: bezzwłocznie powiadom telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną.

Lista stacji epidemiologicznych lub zgłoś się do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego – Lista szpitali zakaźnych.

Na co mogą liczyć osoby objęte kwarantanną?

Zadzwoń do ośrodka pomocy społecznej w miejscowości, w której mieszkasz. W tym szczególnym okresie ośrodki pomocy społecznej powinny skupić się na pomocy osobom starszym, samotnym, niepełnosprawnym – szczególnie potrzebującym wsparcia w związku z kwarantanną. To one znajdują się w najtrudniejszej sytuacji i nierzadko nie są w stanie radzić sobie same.

Uwaga! Każda osoba, która ma informację o tym, że osoby poddane kwarantannie potrzebują pomocy, powinna ją także przekazać do ośrodka pomocy społecznej.

Policjant pomoże

Funkcjonariusze policji, którzy w porozumieniu ze służbami sanitarnymi sprawdzają, czy przebywasz w domu, szczególną uwagę będą zwracać na osoby samotne, starsze czy niepełnosprawne. Informacje o takich osobach przekażą do ośrodka pomocy społecznej.

Ważne! Pracownik socjalny ośrodka pomocy społecznej skontaktuje się z Tobą w miarę możliwości telefonicznie. Chodzi o bezpieczeństwo nas wszystkich i możliwe ograniczenie ryzyka dalszego rozwoju epidemii.

Ciepły posiłek w domu

W sytuacji, kiedy osoba  starsza, samotna czy niepełnosprawna, bądź rodzina – nie jest w stanie sama zapewnić sobie gorącego posiłku lub produktów żywnościowych, takiej pomocy udzieli gmina.

Posiłki i produkty żywnościowe będą dostarczana przez osoby wyznaczone w danej gminie, we współpracy z wolontariuszami organizacji pozarządowych. Ośrodek pomocy społecznej współpracuje także z miejscową jednostką Ochotniczej Straży Pożarnej, Strażą Miejską, Policją, Wojskiem Obrony Terytorialnej. Te służby także mogą rozwozić posiłki i produkty żywnościowe dla Ciebie.

Potrzebujesz pomocy psychologa?

Zadzwoń do właściwego ośrodka pomocy społecznej w swojej gminie bądź powiatowego centrum pomocy rodzinie w powiecie.

Uwaga! Osoby po leczeniu szpitalnym wymagającym choćby czasowego wsparcia w postaci usług opiekuńczych czy specjalistycznych usług opiekuńczych powinny mieć usługi przyznane w trybie pilnym.

Źr. radio kielce / PAP / Ministerstwo Zdrowia / gov.pl/koronawirus / wł.

Continue Reading
Reklama

Dodaj komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © 2022 Spotted: Media