Obserwuj nas na

Kielce

Koronawirus w regionie. Kolejna osoba zmarła. Jest pierwszy przypadek w powiecie włoszczowskim [raport] [08.04.2020]

Dodano

W ostatnim komunikacie Ministerstwo Zdrowia informuje o kolejnych nowych przypadka zakażenia koronawirusem w Polsce, łącznie liczba zakażonych w kraju wynosi 5205.

Ostatnie potwierdzone przypadki dotyczą między innymi: 67 osób z woj. mazowieckiego, 42 osób z woj. łódzkiego, 18 osób z woj. małopolskiego, 18 osób z woj. podlaskiego, 16 osób z woj. wielkopolskiego, 15 osób z woj. śląskiego, 12 osób z woj. podkarpackiego, 5 osób z woj. zachodniopomorskiego, 4 osób z woj. lubuskiego, 4 osób z woj. świętokrzyskiego, 3 osób z woj. opolskiego, 1 osoby z woj. pomorskiego.

Łącznie w środę odnotowano 357 nowych przypadków, 30 osoby zmarły.

Jednocześnie MZ z przykrością informuje o śmierci kolejnych osób zakażonych koronawirusem. Są to: 46-letni mężczyzna ze szpitala w Legnicy, 86-letnia kobieta, 75-letni mężczyzna, 85-letnia kobieta, 77-letnia kobieta ze szpitala w Raciborzu, 72-letni mężczyzna ze szpitala w Częstochowie, 64-letnia kobieta ze szpitala w Tychach, 82-letnia kobieta, 70-letni mężczyzna, 83-letnia kobieta ze szpitala w Pleszewie, 81-letnia kobieta ze szpitala w Warszawie, 80-letni mężczyzna ze szpitala w Piasecznie, 81-letnia kobieta, 65-letni i 68-letni mężczyźni ze szpitala w Poznaniu, 72-letni mężczyzna, 38-letnia kobieta ze szpitala w Zgierzu, 61-letnia kobieta ze szpitala w Kędzierzynie-Koźlu, 64-letni mężczyzna hospitalizowany w Krakowie, 83-letnia kobieta hospitalizowana w Tychach, 77-letni mężczyzna hospitalizowany w Poznaniu i 85-letni mężczyzna hospitalizowany w Łańcucie. Mieli oni choroby współistniejące.

W sumie liczba zakażonych koronawirusem: 5205/159 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Województwo Świętokrzyskie

W regionie potwierdzono dziś 7 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. To kobieta i mężczyzna w sile wieku z powiatu skarżyskiego, dwie młode kobiety z powiatu kieleckiego, obieta i mężczyzna w sile wieku z powiatu buskiego oraz młody mężczyzna z powiatu włoszczowskiego (gmina Krasocin).

Rzecznik wojewody świętokrzyskiego, Ewa Łukomska podała również dane sanitarne dotyczące osób hospitalizowanych, poddanych kwarantannie oraz osób pod nadzorem epidemiologicznym.

W naszym regionie:

– 76 osób jest hospitalizowanych,
– 4369 osób jest poddanych kwarantannie,
– 70 osób jest pod nadzorem epidemiologicznym.

W sumie na terenie województwa odnotowano dotąd 127 przypadków zachorowań na COVID-19. Trzy osoby zmarły. Pierwsza to 80-letni mężczyzna z powiatu starachowickiego, druga to starsza kobieta z powiatu szydłowieckiego. W środę odnotowano trzeci zgon, to 71 mężczyzna z powiatu skarżyskiego.

Są też dobre wieści, jak poinformowało Radio Kielce, pierwszy pacjent w naszym regionie pokonał koronawirusa. Jest to osoba z powiatu pińczowskiego.

Jak się chronić?

Pamiętaj o częstym myciu rąk wodą z mydłem i unikaj dotykania oczu, nosa i ust. Kiedy kaszlesz lub kichasz, zawsze zakrywaj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką. Zachowaj bezpieczną odległość (1–1,5 m) od osoby, która kaszle, kicha lub ma gorączkę.

Sprawdź, czy spełniasz 3 warunki, które świadczą o ryzyku:

• w ciągu ostatnich 14 dni przebywałeś na obszarach objętych wirusem bądź miałeś kontakt z osobą zarażoną,
• masz podwyższoną temperaturę,
• kaszlesz i masz duszności.

Masz objawy i wróciłeś z regionu, w którym występuje koronawirus?

Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni wróciłeś z kraju, w którym występuje koronawirus i masz takie objawy, jak: gorączka, kaszel, duszności, lub miałeś kontakt z osobą, u której potwierdzono zakażenie: bezzwłocznie powiadom telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną.

Lista stacji epidemiologicznych lub zgłoś się do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego – Lista szpitali zakaźnych.

Na co mogą liczyć osoby objęte kwarantanną?

Zadzwoń do ośrodka pomocy społecznej w miejscowości, w której mieszkasz. W tym szczególnym okresie ośrodki pomocy społecznej powinny skupić się na pomocy osobom starszym, samotnym, niepełnosprawnym – szczególnie potrzebującym wsparcia w związku z kwarantanną. To one znajdują się w najtrudniejszej sytuacji i nierzadko nie są w stanie radzić sobie same.

Uwaga! Każda osoba, która ma informację o tym, że osoby poddane kwarantannie potrzebują pomocy, powinna ją także przekazać do ośrodka pomocy społecznej.

Policjant pomoże

Funkcjonariusze policji, którzy w porozumieniu ze służbami sanitarnymi sprawdzają, czy przebywasz w domu, szczególną uwagę będą zwracać na osoby samotne, starsze czy niepełnosprawne. Informacje o takich osobach przekażą do ośrodka pomocy społecznej.

Ważne! Pracownik socjalny ośrodka pomocy społecznej skontaktuje się z Tobą w miarę możliwości telefonicznie. Chodzi o bezpieczeństwo nas wszystkich i możliwe ograniczenie ryzyka dalszego rozwoju epidemii.

Ciepły posiłek w domu

W sytuacji, kiedy osoba  starsza, samotna czy niepełnosprawna, bądź rodzina – nie jest w stanie sama zapewnić sobie gorącego posiłku lub produktów żywnościowych, takiej pomocy udzieli gmina.

Posiłki i produkty żywnościowe będą dostarczana przez osoby wyznaczone w danej gminie, we współpracy z wolontariuszami organizacji pozarządowych. Ośrodek pomocy społecznej współpracuje także z miejscową jednostką Ochotniczej Straży Pożarnej, Strażą Miejską, Policją, Wojskiem Obrony Terytorialnej. Te służby także mogą rozwozić posiłki i produkty żywnościowe dla Ciebie.

Potrzebujesz pomocy psychologa?

Zadzwoń do właściwego ośrodka pomocy społecznej w swojej gminie bądź powiatowego centrum pomocy rodzinie w powiecie.

Uwaga! Osoby po leczeniu szpitalnym wymagającym choćby czasowego wsparcia w postaci usług opiekuńczych czy specjalistycznych usług opiekuńczych powinny mieć usługi przyznane w trybie pilnym.

Źr. radio kielce / PAP / Ministerstwo Zdrowia / gov.pl/koronawirus / wł.

Continue Reading
Reklama

1 komentarz

1 komentarz

  1. Pingback: Jest pierwszy przypadek zakażenia w powiecie włoszczowskim | Spotted: Alert Świętokrzyskie

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © 2022 Spotted: Media