Obserwuj nas na

Kielce

„Kubuś” zaprasza na Zamkową 1. Bo marzenia nie mają granic

Dodano

Po 69 latach istnienia i ponad półwieczu rezydowania przy ul. Dużej 9, Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach im. Stefana Karskiego rozpoczął kolejny sezon w nowej siedzibie przy ul. Zamkowej 1. Otwarcie sceny zasygnalizował symbolicznie dźwięk dzwonka z przedstawienia „Pod adresem marzeń”.

– Jego fabuła dotyczyła marzeń i gmachu przy ul. Dużej 9, w którym mieścił się Hotel Europejski, kino, potem nasz teatr. Wszystkiemu można wyznaczyć granice, ale nie marzeniom. A zespół wymarzył sobie nowy, duży i na miarę XXI wieku teatr. Dziś otwieramy drzwi do naszego gmachu pod nowym adresem – powiedział dyrektor Teatru Lalki i Aktora Kubuś Piotr-Bogusław Jędrzejczak.

– Życzę, żeby ten dzwonek cały czas spełniał marzenia. To symboliczny moment, kiedy teatr trafia w najlepsze ręce, ręce artystek i artystów – powiedziała prezydentka Kielc Agata Wojda i dodała, że marzeniem całych pokoleń aktorek i aktorów było rozwijanie artystycznych skrzydeł.

Budynek, w którym znajduje się nowa siedziba Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” kiedyś mieścił w sobie dwór starościński oraz stajnię.

– Mamy jeszcze jedną pozytywną historię. Marzeniem pewnego konika Edka, który bardzo lubi dzieci było mieszkanie w miejscu, które jest z nim związane, w miejscu pełnym najmłodszych – mówiła prezydentka Kielc.

Wspólnie ze swoim zastępcą Bartłomiejem Zapałą przekazała dyrektorowi Teatru konika na biegunach, który teraz zostanie mieszkańcem „Kubusia”.

Pierwszą premierą w nowej siedzibie była legendarna XV-wieczna, „Celestyna” Fernanda de Rojasa, w reżyserii dyrektora kieleckiego teatru lalkowego Piotra-Bogusława Jędrzejczaka. Sztuka jest rozpisanym na postaci i sytuacje, tragikomicznym obrazem niezmiennych, niezależnych od czasu i społecznej przynależności bohaterów ludzkich namiętności, których skutków nie da się przewidzieć – to tragiczny i komiczny zarazem obraz ludzkiego losu. Spektakl przeznaczony jest dla widzów dorosłych. Będzie można go zobaczyć: 1 września, godz. 18:00 (premiera), następnie 14, 15, 21 i 22 września o godz. 18:00 oraz 16 listopada o godz. 18:00.

W czasie uroczystości otwarcia nowej siedziby Teatru wicewojewoda świętokrzyski Michał Skotnicki wręczył odznaczenia państwowe.

Złoty Krzyż Zasługi otrzymali:
1. Jolanta Kusztal
2. Andrzej Matysiak
Srebrny Krzyż Zasługi otrzymała:
1. Dorota Anyż
Brązowy Krzyż Zasługi otrzymali:
1. Jolanta Kęćko
2. Krzysztof Kęćko
3. Maria Kusak
4. Jolanta Świstak
Złoty Medal za Długoletnią Służbę otrzymali:
1. Grzegorz Jaguś
2. Małgorzata Sielska
3. Andrzej Kuba Sielski
4. Andrzej Skorodzień
5. Agata Sobota
6. Bogdan Tobera
Brązowy Medal za Długoletnią Służbę otrzymali:
1. Adam Dąbek
2. Aleksander Obara
Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” otrzymała:
1. Irena Dragan
Odznake honorowę „Zasłużony dla Kultury Polskiej” otrzymali:
1. Ryszard Barański
2. Leszek Barymów
3. Anna Biernacka
4. Kazimierz Chyb
5. Bożena Kita
6. Joanna Kowalska
7. Barbara Kurzątkowska
8. Marianna Mróz
9. Bogumił Niebelski
10. Michał Olszewski
11. Marzena Smolińska
12. Krystyna Stachowicz
13. Lechosław Wesołowski

Urząd Miasta Kielce

Continue Reading
Reklama

Dodaj komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.