Obserwuj nas na

Kielce

Miasto chce sprzedać grunty w Obicach

Dodano

urząd miasta kielce

Budowa lotniska w Obicach była jednym z flagowych projektów byłego prezydenta Kielc, Wojciecha Lubawskiego. Planów, które nigdy nie doczekały się realizacji. Zostały po nich jedynie wykupione grunty w Obicach. Teraz miasto ma plan co z nimi zrobić.

Decyzję o budowie lotniska w Obicach władze Kielc podjęły w 2006 roku. Ówczesny prezydent, Wojciech Lubawski, snuł plany, by pierwsze samoloty mogły z niego odlecieć w 2012 roku. Wówczas otrzymano jednak dopiero decyzję środowiskową, pozwalającą na makroniwelację terenu. Decyzja została jednak zaskarżona i cofnięta rok później.

Do 2014 roku na inwestycję wydano ponad 30 mln zł. Na co złożyła się m.in. dokumentacja, projekt portu lotniczego oraz zakup gruntów. Po tym jak w 2018 roku prezydentem Kielc został Bogdan Wenta, ratusz zaniechał dalszych działań w tym kierunku. Oficjalnie. Bo nieoficjalnie z porażką w kwestii budowy lotniska pogodził się już wcześniej jego poprzednik. Świadczy o tym fakt, że w budżecie Kielc na 2019 rok, a więc przygotowywanym jeszcze przez poprzednią ekipę rządzącą, zapisano ponad 70 mln zł przychodu ze sprzedaży terenów w Obicach.

Jakiś czas temu pojawiły się plany, by przejęła je Specjalna Strefa Ekonomiczna “Starachowice”. Blisko 600 ha gruntów to jedna z największych, scalonych powierzchni inwestycyjnych w tej części Europy. Jednak od czasu przedstawienia takiej koncepcji minęło już sporo czasu i wciąż, w tym temacie, nic się nie dzieje.

– Nie jestem absolutnie przeciwnikiem jej powstania, a co więcej podjęliśmy jako miasto w ciągu tych dwóch lat szereg działań na rzecz jej urzeczywistnienia. Ale to nie w naszych rękach są instrumenty prawne i ekonomiczne. To nie my jako samorząd możemy decydować o zmianie planów zagospodarowania przestrzennego Obic, ani zmieniać prawo ułatwiając podejmowanie działań inwestycyjnych. Nawiasem mówiąc wszystkie nasze postulaty kierowane do rządu w tej sprawie pozostają bez konkretnych decyzji – przekonuje prezydent Kielc.

Bogdan Wenta otwarcie stwierdził, że grunty w Obicach są na sprzedaż. Wskazał również pierwszych adresatów, do których kieruje tę ofertę.

– Proponuję sprzedaż tego gruntu – albo samorządowi województwa świętokrzyskiego, który proponował wpisanie strefy inwestycyjnej w Obicach jako jednego z kluczowych zadań w strategii rozwoju województwa, albo Skarbowi Państwa, który może ten unikatowy w swojej wielkości obszar inwestycyjny wykorzystać w realizowaniu polityki gospodarczej w skali całego kraju – mówi Wenta.

Środki uzyskane ze sprzedaży terenu po planowanym lotnisku miałyby zostać przeznaczone na rozwój gospodarczy Kielc. Korzyści odczuliby nie tylko obecni przedsiębiorcy, działający w stolicy województwa, ale i ci, którzy chcieliby prowadzić tu swój interes.

fot. Urząd Miasta Kielce

Continue Reading
Dodaj komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama
Reklama

Copyright © 2020 Spotted: Media