Obserwuj nas na

Kielce

Miejscy radni proponują zmiany w standardach urbanistycznych

Dodano

Kieleccy radni klubu Perspektywy chcą zmian w standardach urbanistycznych w mieście. Ich zdaniem dodatkowe projekty komunalne powinny towarzyszyć każdej inwestycji deweloperskiej. Niezbędne jest także unormowanie wysokości budynków, które mogą powstawać w ramach specustawy mieszkaniowej.

Maciej Bursztein, przewodniczący klubu Perspektywy w radzie miasta podczas środowej konferencji zwrócił uwagę, że w poprzedniej kadencji samorządu kieleccy radni wydali zgodę dla około dziesięciu inwestycji w trybie tzw. lex developer. Według niego niestety miasto nie odniosło z tego żadnych korzyści.

Zwrócił uwagę, że w tej kadencji do ratusza trafiło już co najmniej 13 wniosków w sprawie nowych projektów deweloperskich na terenie całego miasta, z czego tylko jeden zawiera propozycję inwestycji towarzyszących. Bursztein podkreślił, że taka sytuacja nie może mieć miejsca, a inwestycje towarzyszące, takie jak remonty fragmentów ulic, powinny być standardem przy realizacji projektów mieszkaniowych.

Radny zwrócił także uwagę na potrzebę ponownego przeanalizowania i znormalizowania standardów urbanistycznych obowiązujących w Kielcach, szczególnie w kontekście lokalizacji inwestycji lex developer. Według niego istniejące przepisy pozwalają na przypadkowe powstawanie wysokich, 21-piętrowych budynków, co może prowadzić do chaotycznej zabudowy miasta.

W związku z tym radni klubu Perspektywy wnioskują o powołanie specjalnej grupy ekspertów, która zajmie się analizą i przedstawieniem nowych rozwiązań w tej sprawie. Ponadto chcą, aby miejskiej komisje, zwłaszcza komisja urbanistyki, były transmitowane na żywo. Dzięki temu mieszkańcy Kielc będą mieli możliwość bieżącego wypowiadania się na tematy związane z zagospodarowaniem miasta.

Pomysł radnych popierają władze miasta. Wiceprezydent Piotr Rogula, który uczestniczył w środowej konferencji, podkreślił, że magistrat nie zamierza walczyć z nowymi inwestycjami deweloperskimi. Jednak ze względu na trudną sytuację finansową, ratusz będzie starał się przekonywać deweloperów do realizacji inwestycji towarzyszących.

Obowiązujące lokalne standardy urbanistyczne dzielą miasto na trzy strefy. Zgodnie z uchwałą rady miasta z lutego 2022 roku w strefie północnej dopuszczono budowę budynków do 21 kondygnacji. W strefie południowej, z granicą wytyczoną wzdłuż ul. Krakowskiej i dalej do wschodniej granicy miasta, dopuszczalna wysokość nowych obiektów mieszkalnych wynosi 14 kondygnacji. Natomiast w centralnej strefie nowe inwestycje mieszkaniowe mogą mieć do 7 kondygnacji.(PAP)

wdz/ jann/

Continue Reading
Reklama

Dodaj komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © 2022 Spotted: Media