Kielce
Mieszkańcy regionu świętokrzyskiego pamiętają o ofiarach Holokaustu
Mieszkańcy regionu świętokrzyskiego, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych uczcili w poniedziałek pamięć ofiar Holokaustu. Uroczystości odbyły się m.in. w Kielcach i Chęcinach.
W poniedziałek obchodzono po raz 20. Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. W Kielcach uroczystości miały miejsce przed pomnikiem Menora.
„Spotykamy się w tym miejscu, aby uczcić pamięć ofiar Holokaustu. W tym roku obchodzimy 80. rocznicę wyzwolenia z obozu Auschwitz. Kielce również poniosły te ofiary, których było około 20 tysięcy. O tych ofiarach pamiętamy i będziemy pamiętać” – powiedział wojewoda świętokrzyski Józef Bryk.
Organizatorem kieleckich uroczystości było Stowarzyszenie im. Jana Karskiego.
„Wobec napiętej sytuacji politycznej łatwo zapomnieć o nich, tych, którym poświęcony jest ten dzień. Słowo ofiara zawiera w sobie jakąś bezradność i rzeczywiście, wobec nazistowskiej machiny śmierci, obojętności wielu świadków, trudno nie być bezradnym. Tymczasem mówimy o bohaterach, którzy szukali każdego dnia sposobów na przeżycie swoje i swoich bliskich, walczyli o godność, o ocalenie tego, co kochali” – powiedziała Małgorzata Kowalewska, prezeska Stowarzyszenia im. Jana Karskiego.
Prezydentka Kielc Agata Wojda podkreśliła, że wyrazem pamięci o ofiarach Holokaustu będzie brak naszej zgody na zło i nienawiść.
„Brak naszej zgody na bycie obojętnym wobec niesprawiedliwości i wobec okrucieństwa, które toczy się wokół nas” – powiedziała Wojda, zwracając uwagę, że obecnie również nie jesteśmy wolni od wojen, okrucieństwa, łamania praw człowieka. „Wystarczy chwila nieuwagi, aby zatruć ludzki umysł strachem, złem i nienawiścią” – zaznaczyła.
Symboliczna zapalona świeca i wspólna modlitwa przed pomnikiem Menora były gestem pamięci dla sześciu milionów Żydów zamordowanych przez nazistowskie Niemcy, w tym 20 tysięcy mieszkańców kieleckiego getta.
Uroczystości rocznicowe odbyły się również w Centrum Pamięci Kultury Żydowskiej w Chęcinach. Złożono kwiaty przed budynkiem dawnej synagogi w hołdzie wszystkim pomordowanym w niemieckich obozach koncentracyjnych. Następnie w ośrodku odbył się panel dyskusyjny o regionalnym wymiarze niemieckich zbrodni.
Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu to święto obchodzone 27 stycznia, w rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau. Zostało uchwalone przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2005 r., by uczcić pamięć Żydów pomordowanych w czasie II wojny światowej.
Niemiecki nazistowski obóz KL Auschwitz-Birkenau w ciągu niemal pięciu lat istnienia pochłonął około 1,1 mln ofiar z 1,3 mln wszystkich więźniów. Około 90 proc. z nich stanowili Żydzi pochodzący z całej Europy. Śmierć w obozie poniosło także co najmniej 70 tys. Polaków, 20 tys. Romów, 15 tys. jeńców sowieckich oraz 10-15 tys. więźniów innych narodowości.















wdz/ aszw/ pap


