Obserwuj nas na

Kielce

Mural upamiętni zasłużonego dowódcę AK (zdjęcia)

Dodano

W sobotę, 25 września na dziedzińcu Staropolskiej Szkoły Wyższej w Kielcach odbędzie się uroczyste odsłonięcie muralu z wizerunkiem płk. Jana Piwnika „Ponurego”.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął prezydent Kielc Bogdan Wenta.

Pomysł stworzenia muralu powstał z potrzeby upamiętnienia płk. Jana Piwnika „Ponurego”, zasłużonego dowódcy AK przez społeczność SSW w Kielcach. Ponadto „Ponury” jest patronem ulicy, przy której mieści się siedziba uczelni. Twórcą muralu jest kielecki artysta Igor Kowalczyk.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie pokaz wyszkolenia w wykonaniu Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych „JODŁA” oraz wykład profesora doktora habilitowanego Adama Massalskiego pod tytułem „Płk Jan Piwnik „Ponury” symbolem patriotycznej walki o Polskę oraz nadzieją Polaków na odzyskanie wolności”. Uroczystość rozpocznie się o godzinie 12.55.

Jan Piwnik „Ponury” urodził się 31 sierpnia 1912 w Janowicach, zm. 16 czerwca 1944 pod Jewłaszami – kapitan Wojska Polskiego i aspirant Policji Państwowej, cichociemny, pośmiertnie awansowany do stopnia majora, a następnie do stopnia pułkownika, dowódca partyzancki Armii Krajowej w Górach Świętokrzyskich i na Nowogródczyźnie.

Urząd Miasta Kielce

Continue Reading
Reklama

Dodaj komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Copyright © 2020 Spotted: Media