Obserwuj nas na

Kielce

Mural upamiętnia mjr. Eugeniusza Kaszyńskiego ps. „Nurt”

Dodano

Mural upamiętniający mjr. Eugeniusza Gedymina Kaszyńskiego ps. „Nurt” odsłonięto w niedzielę w Kielcach. Malowidło znajduje się na wiadukcie kolejowym przy ulicy Grunwaldzkiej. Inicjatorem projektu był Kielecki Ochotniczy Szwadron Kawalerii im. 13. Pułku Ułanów Wileńskich.

Rotmistrz Robert Mazur, dowódca szwadronu, podkreślił, że mural symbolicznie łączy przeszłość z teraźniejszością. Przedstawia postać majora “Nurta” w polowym mundurze, z odznaką cichociemnych – symbolem spadochroniarzy walczących podczas II wojny światowej. Obok widoczni są współcześni żołnierze, co ma na celu pokazanie ciągłości tradycji wojskowych. Całość dopełnia cytat Cypriana Kamila Norwida: “Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek”.

„Te słowa są szczególnie ważne w kontekście obecnej sytuacji geopolitycznej. Każdy z nas, bez względu na miejsce zamieszkania, powinien dbać o swoją ojczyznę” – powiedział Mazur.

Mural został umieszczony przy wiadukcie na ul. Grunwaldzkiej, w pobliżu dowództwa 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej, której patronem jest mjr Kaszyński „Nurt”.

Eugeniusz Kaszyński “Nurt” (1909-1976) po ukończeniu szkoły średniej rozpoczął szkolenie w Szkole Podchorążych Rezerwy Piechoty, a następnie rozwijał karierę wojskową. Brał udział w wojnie obronnej w 1939 r. Po internowaniu na Węgrzech przedostał się do Francji, gdzie walczył w kampanii 1940 r. Po kapitulacji Francji trafił do Wielkiej Brytanii, gdzie przeszedł szkolenie jako skoczek spadochronowy.

W nocy z 1 na 2 października 1942 r., jako cichociemny, został zrzucony do Polski. Otrzymał przydział do Okręgu Radomsko-Kieleckiego AK, gdzie został zastępcą Jana Piwnika “Ponurego”. Po przeniesieniu Piwnika na Nowogródczyznę przejął dowodzenie oddziałami i dowodził nimi aż do rozwiązania Armii Krajowej.

Po wojnie wyemigrował do Anglii, gdzie pracował fizycznie, wspierając finansowo swoich towarzyszy broni żyjących w trudnych warunkach. Zmarł 24 marca 1976 r., a jego prochy, zgodnie z wolą, sprowadzono do Polski. W 1994 r. złożono je na leśnej polanie Wykus, miejscu zgrupowania żołnierzy polskiego podziemia w Górach Świętokrzyskich podczas II wojny światowej.

wdz/ par/ pap

Continue Reading
Reklama

Dodaj komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.