Obserwuj nas na

Kielce

Nie będzie podwyżki opłat za śmieci

Dodano

W Kielcach nie wzrosną opłaty za odbiór odpadów. Rada Miasta Kielce nie zgodziła się na przyjęcie proponowanej uchwały.

Obecnie w Kielcach mieszkańcy płacą 14 zł za osobę w przypadku śmieci segregowanych i 28 zł w przypadku braku segregacji. Nowa uchwała zakładała podwyżkę odpowiednio do 20 i 40 zł. Propozycja ta spotkała się jednak z krytyką radnych.

Wiceprezydent Arkadiusz Kubiec, argumentując uchwałę powiedział, że system gospodarki odpadami musi się bilansować i samorząd nie może do niego dopłacać.

– Czy to dużo? Oczywiście więcej niż dotychczasowe 14 zł, ale zmiany są wprowadzane we wszystkich samorządach w Polsce. Kielce i tak miałyby jedną z niższych opłat śmieciowych spośród miast wojewódzkich. Np. w Rzeszowie wynosi ona 32 zł, a w Opolu 28 zł – uważa Kubiec.

Miasto/GminaKwota (segregowane)
Bodzentyn15 zł
Masłów17 zł
Morawica15 zł
Nowiny14 zł
Ostrowiec Św.16 zł
Piekoszów13,50 zł
Starachowice27,50 zł
Skarżysko Kamienna27
Tabela: Opłaty za odbiór odpadów segregowanych w wybranych miastach i gminach woj. świętokrzyskiego

fot. Urząd Miasta Kielce

Dyskusja była bardzo gorąca. Radni klubów Prawo i Sprawiedliwość oraz Bezpartyjni i Niezależni zarzucali prezydentowi Bogdanowi Wencie, że w ubiegłym roku zapowiadał brak kolejnych podwyżek opłat za odbiór śmieci. Padały wówczas także zarzuty, że firma Eneris nie wywiązuje się odpowiednio ze swoich obowiązków.

– Państwo podczas sesji z lipca 2020 roku, mówili że nie będzie żadnych podwyżek. Teraz jest kuriozalna sytuacja panie prezydencie. Mówi pan w swoim wystąpieniu, że daje pan jakieś gwarancję. Jakie gwarancje pan daje, że nie będzie podwyżek cen śmieci, skoro podobne obietnice były już składane – pytał przewodniczący RM, Kamil Suchański.

– Od ostatniej propozycji podniesienia opłat za gospodarowanie odpadami w Kielcach nie zmieniło się absolutnie nic. Problemy, które wskazywaliśmy, nie zostały rozwiązane. Do tego tematu będziemy mogli wrócić dopiero w momencie, gdy prezydent się skutecznie nimi zajmie – wtórował mu Marcin Stępniewski, radny PiS.

W obronę prezydenta Kielc wzięła radna klubu Projekt Wspólne Kielce Anna Kibortt.

– Jak „umyjemy ręce”, ten problem nie zniknie, bo albo trzeba będzie dokładać z budżetu, co jest niezgodne z ustawą, albo podejmiemy rękawice i faktycznie to zbilansujemy – przekonywała.

Ostatecznie za przyjęciem uchwały zagłosowało 10 radnych, a 14 było przeciw.

Continue Reading
Reklama

1 komentarz

1 komentarz

  1. tomek

    22 stycznia, 2021 at 4:49 pm

    szkoda że nie ujęto gminy suchedniów 36 zł kpina z mieszkańców

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Copyright © 2020 Spotted: Media