Obserwuj nas na

Kielce

Nowoczesny plac zabaw przyjazny dla dzieci niepełnosprawnych (zdjęcia)

Dodano

Kolorowy, bezpieczny i dostępny dla wszystkich. Wygląda jak wiele innych placów zabaw w Kielcach, ale ten został przystosowany dla potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami. To dobry wybór mówią mieszkańcy osiedla „Na Stoku”.

– Ja tutaj mieszkam od dziecka i na pewno takiego miejsca brakowało, także bardzo fajnie, że takie kolorowe miejsce powstał. Myślę, że będzie przez najmłodszych docenione – mówi Kalina Szczukiewicz, mieszkanka osiedla.

Plac zabaw na osiedlu „Na Stoku” powstał w ramach zeszłorocznej edycji Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego. Projekt poparło 1 768 osób.

– Z tych wszystkich inwestycji, które były wtedy do wybrania to ta była chyba najlepsza. Tak mi się wydaje i tutaj dużo dzieci korzysta, tu jest dużo małych dzieci – mówi Izabela Kaczkowska, mieszkanka osiedla.

Huśtawka czy karuzela z podjazdem. Te urządzenia zabawowe przystosowane są dla dzieci niepełnosprawnych, w tym poruszających się na wózku inwalidzkim. Cieszy to, że powstaje coraz więcej takich miejsc w Kielcach – podkreśla Jerzy Pióro, pełnomocnik prezydenta do spraw osób niepełnosprawnych.

– To miejsce jest bardzo uniwersalne, bo ono służy każdej grupie, dzieciom sprawnym, niepełnosprawnym. Warto tak projektować, żeby ta przestrzeń publiczna była bez barier – podkreśla Jerzy Pióro.

– Z biurem inwestycyjnym jesteśmy po rozmowach i inwestycje, które będzie miasto prowadzić będą konsultowane w fazie projektów z grupa osób niepełnosprawnych, żeby oni też mogli pewne rzeczy zasugerować, usprawnić, żebyśmy nie byli zaskakiwani już po wykonaniu, bo wtedy rzeczywiście niektóre rzeczy trudno jest poprawić – dodaje Jerzy Pióro.

W konsultacjach biorą udział między innymi przedstawiciele Powiatowej Społecznej Rady do spraw Osób Niepełnosprawnych. To oni wiedzą najlepiej, jakie udogodnienia będą odpowiednie dla różnych grup osób z niepełnosprawnością.

– Osoby zdrowe często chcą dobrze, ale często brakuje im takiej wiedzy jak pewne rzeczy powinny wyglądać, brakuje im po prostu takiej życiowej wiedzy. Dlatego tak ważne są konsultacje z osobami z niepełnosprawnościami, żeby uniknąć podstawowych błędów, które nie zawsze są oczywiste dla osób, które nie stykają się z tym problemem na co dzień – mówi Paweł Słowik, Powiatowa Społeczna Rada do spraw Osób Niepełnosprawnych.

Plac zabaw na osiedlu „Na Stoku” jest ogrodzony, posiada też bezpieczną i kolorową nawierzchnię, amortyzującą upadki i chroniącą przed urazami. Dodatkowo zamontowano kosze do segregacji odpadów oraz ławki z oparciem umożliwiającym odpoczynek. Inwestycja kosztowała ponad 147 tysięcy złotych.

Urząd Miasta Kielce

Continue Reading
Reklama

Dodaj komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama

Copyright © 2020 Spotted: Media