Obserwuj nas na

Kielce

Pomnik Laurensa Hammonda odsłonięty (zdjęcia)

Dodano

Pomnik Laurensa Hammonda stanął w Kielcach. To pierwszy na świecie monument poświęcony amerykańskiemu wynalazcy. Hammond był twórcą ponad 100 patentów, w tym organów, które zrewolucjonizowały światową scenę muzyki rozrywkowej.

Pierwszy egzemplarz organów Hammonda wyprodukowano w 1935 roku. Pierwotnie instrument miał być alternatywą dla organów piszczałkowych w amerykańskich kościołach. W latach 60. znalazły jednak szerokie zastosowanie w muzyce rockowej.

Pierwszymi muzykami, którzy zaczęli posługiwać się organami Hammonda w swoich zespołach, byli Georgie Fame i Graham Bond. Później były zwłaszcza używane przez zespoły nurtu zwanego brytyjską inwazją (m.in. The Nice i Procol Harum), a następnie w rocku psychodelicznym, w rocku progresywnym lat 70. i hard rocku (m.in. Pink Floyd, Deep Purple). W Polsce instrument można usłyszeć szczególnie w kompozycjach Czesława Niemena i Andrzeja Zielińskiego.

Jedyne w Europie Muzeum Hammonda, od 2017 roku znajduje się w Kielcach. Kilka miesięcy temu eksponaty przeniesiono do nowej siedziby, znajdującej się przy ul. Zamkowej 5. Dziś obok muzeum odsłonięto pomnik poświęcony twórcy jedynych w swoim rodzaju organów.

Kielecki pomnik Hammonda jest pierwszym na świecie monumentem poświęconym amerykańskiemu wynalazcy. W jego odsłonięciu udział wzięła Konsul ds. Prasy i Kultury Konsulatu Amerykańskiego w Krakowie, Dolores Prin.

– Wyjeżdżając z Nowego Jorku do Polski oczekiwałam ciekawych spotkań i wydarzeń, ale to, że znalazłam się w Muzeum Hammonda jest dla mnie wielką niespodzianką. Dzięki determinacji, między innymi kolekcjonerów wspieranych przez prezydenta i Urząd Miasta, zgromadzono tu tak dużo eksponatów. Warto pamiętać, że z opracowanych przez niego organów korzystało wielu słynnych Polaków, między innymi Czesław Niemen – powiedziała Konsul.

– Kultura jest bardzo istotna dla rozwoju miasta, a my mogliśmy nadać tej uroczystości charakter międzynarodowy i pokazać współpracę pomiędzy Polską, a Stanami Zjednoczonymi – przekonuje Prezydent Kielc, Bogdan Wenta.

Uroczystość zainaugurowała V Hammond Festiwal. Program wydarzenia przedstawia się następująco:

10.09.2021, godz. 18.30
koncert – IKONY POPU NA JAZZOWO
LAURA GODZIEJEWSKA – vocal
JACEK PROKOPOWICZ – Hammond Super B

11-12.09.2021, godz. 17.00
V Hammond Kielce Festival

sobota
TORTILLA & Vesta Chawira (Zimbabwe)
SILESIAN HAMMOND GROUP

niedziela
JOANNA DUDKOWSKA BAND feat. CHUC FRAZIER (USA)
WŁADYSŁAW KOMENDAREK

Urząd Miasta Kielce

Continue Reading
Reklama

Dodaj komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Reklama

Copyright © 2022 Spotted: Media