Obserwuj nas na

Kielce

Kielce: Ponad 2 tys. miejsc w akademikach uczelni publicznych

Dodano

Od 420 do 950 zł wynoszą miesięczne opłaty za pobyt w akademikach kieleckich szkół wyższych – Uniwersytetu Jana Kochanowskiego i Politechniki Świętokrzyskiej. Dla studentów przygotowano łącznie ponad 2 tys. miejsc. Zainteresowanie jest spore – poinformowali przedstawiciele uczelni.

Około 700 miejsc będzie dostępnych dla studentów w akademikach Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Jak powiedział PAP rzecznik UJK, Piotr Burda to mniej niż w roku ubiegłym, ponieważ dom studencki „Fama” będzie wyłączony z użytku z powodu remontu.

Miesięczna opłata za miejsce w akademiku UJK różni się, w zależności od standardu domu studenckiego oraz liczby osób w pokoju i wynosi od nieco ponad 400 do prawie 700 zł. Najtańsze pokoje trzyosobowe w akademikach UJK kosztują miesięcznie 420 zł, dwuosobowe – 480 zł, natomiast jednoosobowy od 590 do 690 zł.

„Na razie obowiązuje cennik za semestr letni. Nie ma decyzji o zmianach, ale niewykluczone, że te kwoty mogą być podniesione od października” – zaznaczył rzecznik.

W akademikach Politechniki Świętokrzyskiej, drugiej co do wielkości uczelni publicznej w regionie, opłata miesięczna za pokój dwuosobowy wynosi 600 zł, a za pokój jednoosobowy 950 zł. Ceny wzrosły w porównaniu do poprzedniego roku akademickiego – o 100 zł za pokój dwuosobowy i o 150 zł za jednoosobowy.

„Zakładamy, że wszyscy studenci PŚk ubiegający się o miejsce, zostaną przyjęci, chociaż obecnie liczba zgłoszeń jest dwukrotnie większa niż w roku ubiegłym, co może świadczyć o powrocie studentów z wynajmowanych mieszkań do akademików” – powiedział PAP kierownik działu administracji Domów Studenckich PŚk, Józef Wzorek.

Politechnika Świętokrzyska w swoich akademikach ma ponad 1320 miejsc dla studentów. Pokoje w akademikach są wyposażone w łazienki, lodówki i czajniki, indywidualne złącza do Internetu. Poza tym w budynkach znajdują się kuchnie, pralnie.

Na nadchodzący rok akademicki PŚk przygotowała 2,5 tys. miejsc dla żaków pierwszego roku i 21 kierunków studiów. Z kolei Uniwersytet Jana Kochanowskiego prowadzi nabór na ponad 60 kierunków. Planowane jest przyjęcie prawie 3 tys. osób na studia stacjonarne pierwszego stopnia.

Wyniki pierwszego etapu rekrutacji na kieleckie uczelnie będą znane w drugiej połowie lipca. (

wdz/ agt/ pap

Continue Reading
Reklama

Dodaj komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © 2022 Spotted: Media