Obserwuj nas na

Kielce

Powstanie ponad 60 km dróg rowerowych wzdłuż Wisły

Dodano

Przetarg na opracowanie projektu ponad 60 km dróg rowerowych wzdłuż Wisły ogłosił Świętokrzyski Zarząd Dróg Wojewódzkich (ŚZDW). To jeden z elementów ponadregionalnego projektu Blue Valley, zakładającego poprawę infrastruktury turystycznej w dolinie Wisły.

Jak poinformował PAP Michał Trzebiński, naczelnik wydziału inżynierii ruchu w ŚZDW i jeden z kierowników projektu Blue Valley, w regionie świętokrzyskim planowane jest utworzenie ponad 60 km tras rowerowych od okolic miejscowości Kółko Żabieckie (gmina Pacanów) po Zawichost. Drogi mają przebiegać m.in. na wałach przeciwpowodziowych. Projekt przewiduje również powstanie czterech miejsc obsługi rowerzystów w Sandomierzu, Połańcu oraz gminach Pacanów i Koprzywnica.

Projekt przewiduje również powstanie sześciu miejsc obsługi kamperów (MOK) m.in. w Tokarni, Wiślicy i Umianowicach, a także trzynaście miejsc przyjaznych kajakarzom (MPK) zlokalizowanych wzdłuż rzeki Nidy i jej dopływów.

W ramach przetargu ma zostać opracowana tzw. koncepcja programowo-przestrzenna, która jest potrzebna, aby ubiegać się o dofinansowanie inwestycji. Dokument ma być gotowy w ciągu pół roku od podpisania umowy.

Szlak Blue Valley ma przebiegać przez cztery województwa: podkarpackie, lubelskie, mazowieckie oraz świętokrzyskie. Przy współpracy Wód Polskich i około 70 samorządów planowane jest utworzenie ok. 600 km dróg rowerowych. Szlak będzie się składać także z przystosowanej dla kajakarzy infrastruktury wodnej wzdłuż Wisły i jej dopływów, tj. Sanu, Wieprza, Chodelki, Wyżnicy, Nidy, a także miejsc postojowych dla turystów kamperowych.

Docelowo inwestycje mają zostać zrealizowane do 2027 roku. Przybliżona wartość projektu to 165 mln euro. Jego realizacja ma być współfinansowana z funduszy unijnych. (PAP)

wdz/ malk/

Continue Reading
Reklama

Dodaj komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © 2022 Spotted: Media