Obserwuj nas na

Kielce

Poznaliśmy wyniki Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego

Dodano

Kielczanie zdecydowali po raz dziewiąty. W 2022 zrealizowanych zostanie łącznie 39 projektów zgłoszonych przez mieszkańców. W piątek, 15 października prezydent Kielc Bogdan Wenta, przedstawił wyniki głosowania w Kieleckim Budżecie Obywatelskim. Kielczanie w tym roku mogli wybierać spośród 162 oryginalnych, innowacyjnych projektów.

W tym roku głosowanie odbywało się wyłącznie w formie elektronicznej. W dwutygodniowym głosowaniu wzięło udział 16 255 osób, po weryfikacji uznano ważność 15 697 oddanych głosów. Mieszkańcy mogli zagłosować tylko raz, ale łącznie na 10 projektów: 1 inwestycyjny duży, 3 inwestycyjne małe, 4 nieinwestycyjne i 2 projekty zielone.

– Chciałbym podziękować mieszkańcom Kielc za aktywność. Kolejna edycja Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego pokazuje, że Kielczanie mają mnóstwo ciekawych pomysłów i wykazują ogromną kreatywność w promocji swoich projektów, aby zyskały poparcie mieszkańców w głosowaniu – powiedział prezydent Kielc Bogdan Wenta.

W tym roku na realizację projektów KBO przeznaczono 7 800 000 zł.

W tym 4 mln 500 tys. zł na projekty inwestycyjne duże, 2 mln zł na małe, na projekty nieinwestycyjne zaplanowano natomiast 500 tys. zł. Po raz pierwszy w tym roku w ramach budżetu obywatelskiego wyodrębniono nową kategorię projektów tzw. zielonych, na które przeznaczono 800 tys. zł.

Do realizacji w 2022 roku zakwalifikowano 39 projektów, w tym 5 projektów inwestycyjnych dużych:

Żółto-czerwony dom, projekt zakłada wymianę istniejących krzesełek stadionowych na trybunie „telewizyjnej”.

Budowa kompleksu ogólnodostępnych boisk sportowych (boiska do koszykówki oraz siatkówki) z klasą outdoorową przy Zespole Szkół Informatycznych im. Józefa Hauke Bosaka przy ul Warszawskiej 96.

„Dwójka gola! – Boisko jest dobre na wszystko”, projekt zlokalizowany przy Szkole Podstawowej nr 2 w Kielcach przy ul. Kościuszki 5.

Skwer – ogród z elementami sensorycznymi przed Miejską Biblioteką Publiczną filia nr 11.
Park Baranowski – Przyjazne Kielce, projekt zakłada m.in. montaż nowego oświetlenia.

W tej kategorii trzecią pozycję w głosowaniu zajęła inwestycja pod tytułem: „Międzyszkolny kompleks sportowo-rekreacyjny „Uroczysko” przy Szkole Podstawowej nr 27 i V Liceum Ogólnokształcącym. Wartość tej inwestycji opiewała na 2 mln 200 tys. zł, po zliczeniu wszystkich trzech pierwszych projektów, ich łączna wartość przekraczałaby o pół miliona złotych kwotę przeznaczoną na tę kategorię, tj. 4 mln 500 tys. zł.

Z tego powodu komisja zgodnie z regulaminem Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego i za zgodą prezydenta Kielc podjęła decyzję, że zrealizowane zostaną kolejne inwestycje, które zyskały duże poparcie mieszkańców i ich wartość mieści się w wyznaczonym budżecie.

– Po podliczeniu kosztów okazało się, że w ramach tych środków będzie możliwa realizacja aż trzech dużych projektów, przy dołożeniu dodatkowych 100 tys. złotych. I na taki krok wspólnie się zdecydowaliśmy – wyjaśnia prezydent Kielc Bogdan Wenta.

Do realizacji w 2022 roku zakwalifikowano również trzy projekty zielone:

Zielone miasto – 762 drzewa w 762 rocznicę założenia Kielc na prawie polskim.

Bajkowy ogród – zielony zakątek dla każdego.

Zieleń zamiast betonu – mini skwer przy hali na ul. Żytniej.

W tej kategorii zaistniała podobna sytuacja jak w przypadku głosowania na duże projekty. – Zadanie, które zajęło drugie miejsce, niestety w znaczny sposób przewyższało łączną kwotę przeznaczoną na tę kategorię. Dlatego wybrane do realizacji zostały te projekty, które zajęły kolejne pozycje, ale były tańsze – wyjaśnia prezydent Kielc Bogdan Wenta.

Do realizacji w 2022 roku zakwalifikowano również 14 projektów inwestycyjnych małych, 17 nieinwestycyjnych.

Dokładne wyniki głosowania wraz z opisem zwycięskich projektów dostępne są na stronie www.bo.kielce.eu

Urząd Miasta Kielce

Continue Reading
Reklama

Dodaj komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Copyright © 2020 Spotted: Media