Obserwuj nas na

Kielce

Radni poprą kielecki program in vitro?

Dodano

rada miasta

Program leczenia bezpłodności metodą In vitro będzie jednym z głównych tematów czwartkowej sesji Rady Miasta Kielce. Jego szczegóły zaprezentowały kilka dni temu władze stolicy województwa świętokrzyskiego. Czy spotka się on z aprobatą radnych?

Posiadanie potomstwa to dla wielu osób jeden z najważniejszych celów w życiu. Niestety, rośnie liczba par, które nie mogą zajść w ciążę w naturalny sposób. Ostatnią deską ratunku jest wówczas leczenie bezpłodności metodą In vitro.

Cykl związany z wykorzystaniem właśnie tego sposobu na zajście w ciążę to jednak duży wydatek. Z tego powodu, w wielu miastach w Polsce funkcjonują programy, których celem jest dofinansowanie metody In vitro. Podczas czwartkowej sesji Rady Miasta o podobnym zadecydują kieleccy radni.

Według zamierzeń, każda z par, która zakwalifikuje się do udziału w programie, będzie mogła skorzystać maksymalnie z trzech prób zapłodnienia. Kielecki program otrzymał pozytywną opinię Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Dzięki temu może być finansowany ze środków publicznych. Miasto na ten cel chce przeznaczyć półtora miliona złotych. Miałyby z niego skorzystać pary w wieku 20-40 lat, mieszkające w Kielcach od min. roku.

Zdaniem radnych z klubu Bezpartyjni i Niezależni przedłożony projekt programu in vitro jest zbyt liberalny w obszarze warunków brzegowych określających możliwość skorzystania ze wsparcia z miejskich pieniędzy. Przewodniczący Rady Miasta Kielce Kamil Suchański zestawił kielecką propozycję z jej warszawskim odpowiednikiem.

– Porównałem ze sobą trzy fundamentalne zasady. Status związku: Warszawa – podpisanie oświadczenia stanowiącego o pozostawaniu w związku małżeńskim lub partnerskim (zgodnie z definicją dawstwa partnerskiego określoną w art.2 ust.1 pkt.8 ustawy z dnia 25 czerwca 2015 r. o leczeniu niepłodności), Kielce – nie jest wymagane oświadczenie. Wiek kobiety: Warszawa – 25 lat; Kielce – 20 lat; Czas zamieszkania: Warszawa – 2 lata (potwierdzone stosownym oświadczeniem pod rygorem odpowiedzialności karnej za stwierdzenie nieprawdy celem osiągnięcia nienależnej korzyści materialnej); Kielce – 1 rok (potwierdzone oświadczeniem). W tej sprawie otrzymaliśmy mnóstwo sygnałów od kielczan. W związku z tym sformułowaliśmy poprawki do projektu programu – mówi Kamil Suchański.

Co proponują radni z klubu Bezpartyjni i Niezależni?

– Po pierwsze – wprowadzenie zapisu obligującego pary do podpisania i złożenia do akt oświadczenia o pozostawaniu w związku małżeńskim lub partnerskim. Po wtóre – podniesienie dolnej granicy czasu zamieszkania w Kielcach do dwóch lat wraz z obowiązkiem potwierdzenia tego dokumentem PIT, czyli rocznym zeznaniem podatkowym. Musimy mieć pewność, że publiczne pieniądze trafią do osób faktycznie będących w związku oraz mieszkających w Kielcach – mówi wiceprzewodnicząca Rady Miasta Kielce Joanna Winiarska.

Przeciwni uruchomieniu programu są radni Prawa i Sprawiedliwości. Marcin Stępniewski uważa, że nie jest to dobry czas na taką inicjatywę.

– Problem bezpłodności dotyka nasze społeczeństwo, ale ja jako osoba reprezentująca wartości chrześcijańskie, a także reprezentująca mieszkańców, którzy borykają się z ogromnymi problemami w mieście, uważam, że nie jest to ani chwila, ani czas na wprowadzenie tego typu rozwiązań. Mamy większe potrzeby w mieście i ja na pewno będę przeciw – zapowiada radny Stępniewski na łamach TVP3 Kielce.

Całkiem odmienne zdanie mają radni Koalicji Obywatelskiej i klubu Wspólne Kielce. Zarówno oni, jak i reprezentujący Lewicę Marcin Chłodnicki poprą program w głosowaniu na czwartkowej sesji Rady Miasta.

Continue Reading
Reklama

Dodaj komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama

Copyright © 2020 Spotted Media.