Obserwuj nas na

Kielce

Saperskie szkolenie C-IED (zdjęcia)

Dodano

Saperzy z 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej przeprowadzili kurs Basic C-IED (skrót od Counter – Improvised Explosive Device). W szkoleniu wzięło udział 15 żołnierzy o specjalności „saper” z pododdziałów 10 ŚBOT Kurs został zorganizowany w Kielcach w dniach 18-22 listopada.

Kurs bazowy z zasad przeciwdziałania atakom z użyciem improwizowanych urządzeń wybuchowych rozpoczęto od przyswojenia podstawowej wiedzy teoretycznej. Kursanci zostali zaznajomieni z obowiązującymi terminami i pojęciami. W tej części dowiedzieli się między innymi jak mogą być zbudowane improwizowane urządzenia wybuchowe, zrozumieli  zasadę ich działania oraz przyjęty podział IED. W dalszej części poświęcono uwagę na, możliwych sposobach inicjowania ataku przez przeciwnika z zastosowaniem improwizowanych urządzeń wybuchowych. Żołnierze przyswoili także wiedzę z zakresu  taktyki, technik i procedur (TTP) stosowanych  przez przeciwnika. Szkoleni zapoznali się również z podstawowymi procedurami rozpoznania oraz zachowania na wypadek podejrzenia występowania improwizowanych urządzeń wybuchowych jak również jakie należy podjąć procedury po ich wybuchu. Wykłady teoretyczne odbyły się na kieleckiej bukówce.

Po zaprezentowaniu właściwego sposobu działania w dalszej części szkolenia przyszedł czas na praktykę. Żołnierze zostali sprawdzeni pod kątem zastosowania procedur C – IED podczas realizacji zadań patrolowych. Również w praktyce terytorialsi wykorzystali sprzęt oraz procedury podczas rozpoznania przedmiotów wybuchowych, niebezpiecznych oraz IED. Zajęcia praktyczne odbyły się na „kieleckim stadionie”. Kurs został zakończony egzaminem, który jest przepustką do udziału w kursie zaawansowanym.

Improwizowane urządzenia wybuchowe to niekonwencjonalny sposób prowadzenia działań i uznawane są obecnie za szeroko stosowany środek walki. Stanowią one stosunkowo tanią oraz skuteczną alternatywę dla nowoczesnych systemów stosowanych przez regularne siły zbrojne. Mimo, że zazwyczaj są proste do zaprojektowania i łatwe do wykonania potrafią zadać dotkliwe straty – podkreśla płk Sławomir Machniewicz dowódca 10 ŚBOT.

Wykorzystanie IED stało się powszechne i stanowi trwałe zagrożenie stąd znajomość procedur międzynarodowych dotyczących przeciwdziałania atakom z użyciem improwizowanych urządzeń wybuchowych jest niezbędna i ułatwia współpracę z sojusznikami na teatrze działań – podkreśla plut. Anna saper instruktor 10 ŚBOT, organizator kursu.

To już kolejny kurs w grupie inżynieryjno-saperskiej organizowany przez Świętokrzyskich Terytorialsów. Saperzy z 10 ŚBOT doskonalą swoje umiejętności poprzez organizację kursów, podczas których przekazują swoje doświadczenie, a zarazem podnoszą swoje umiejętności. Dzięki żołnierzom ochotnikom nie brak innowacyjnych pomysłów i zaangażowania w procesie szkoleniowym.

Źródło: 10ŚBOT

Continue Reading
Reklama

Dodaj komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © 2022 Spotted: Media