Obserwuj nas na

Kielce

Sejmik wycofał się z uchwały ws. „LGBT”

Dodano

Na nadzwyczajnej sesji spotkali się dzisiaj radni sejmiku województwa świętokrzyskiego. Głównym tematem posiedzenia była przyszłość stanowiska “w sprawie sprzeciwu wobec prób wprowadzenia ideologii LGBT do wspólnot samorządowych”.

Jak informowaliśmy przed kilkoma dniami, ze względu na to, że uchwała cały czas pozostawała w mocy prawnej, wstrzymano wypłaty środków unijnych dla naszego regionu z programu REACT EU. Województwo świętokrzyskie miało otrzymać ok. 16 mln euro.

O wycofanie uchwały, do marszałka Andrzeja Bętkowskiego apelowali m.in. kieleccy radni oraz przedstawiciele świętokrzyskiej Platformy Obywatelskiej.

Zobacz „Politycy PO apelują do marszałka ws. uchwały o LGBT

W porządku obrad środowej, nadzwyczajnej sesji znalazły się dwa punkty. Pierwszy dotyczył informacji marszałka ws. wypłaty środków z programu REACT EU. Drugi zakładał przyjęcie stanowiska „o poszanowaniu wielowiekowej tradycji i kultury Rzeczpospolitej oraz równouprawnienia i sprawiedliwego traktowania.” W tym przypadku automatycznie wycofane zostawało stanowisko ws. LGBT.

Za zagłosowało 25 radnych, a 3 wstrzymało się od głosu. Dwóch radnych było nieobecnych.

– Cieszę się z przyjęcia tego stanowiska. Zaakcentowaliśmy wartości, na których nam zależy, tu na ziemi świętokrzyskiej.  To między innymi wolność, tolerancja i sprawiedliwość. Nie sprzeciwialiśmy się niczemu i nikomu. Cieszy mnie, że stanowisko zostało przyjęte także  przy wsparciu radnych opozycji – powiedział po sesji przewodniczący Andrzej Pruś, cytowany przez Radio Kielce.

– Budziła tylko niepotrzebne, negatywne emocje i przyczyniła się do tego, że region zaczął ponosić straty. Zostały wstrzymane środki i ważne negocjacje, a opóźnienie które mamy z powodu poprzedniej uchwały, jest już nie do odrobienia – uważa Andrzej Swajda z PSL, na łamach Radia Kielce.

Na nowe otwarcie współpracy z Brukselą liczy marszałek Andrzej Bętkowski. Jak przekonuje, województwo świętokrzyskie wykonało pierwszy krok w poprawie tych relacji.

– Na pewno nie jest to niczyje zwycięstwo. Pozostaje kwestia, jak do naszego werdyktu i tego co zostało zatwierdzone odniesie się Komisja Europejska. Zgodziliśmy się z pewnymi sugestiami, jakie płynęły z Brukseli, ale jednocześnie zaznaczyliśmy w tym stanowisku przywiązanie do naszych tradycji i zasady, jakie wynikają z naszej konstytucji – przekonuje marszałek na antenie Radia Kielce.

Continue Reading
Reklama

Dodaj komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Copyright © 2020 Spotted: Media