Kielce
„Solidarność” zaniepokojona sytuacją w Siarkopolu
Zarząd Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność” sprzeciwia się możliwemu pominięciu spółki Siarkopol w planach inwestycyjnych Grupy Azoty. Koncern odpowiada, że zakład ma zapewnione środki na rozbudowę infrastruktury logistycznej oraz trwają prace nad uruchomieniem nowego złoża.
Zarząd Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność” przyjął stanowisko, w którym wskazał, że „z niepokojem i dezaprobatą przyjmuje decyzje właścicielskie Grupy Azoty S.A. wobec KiZCh Siarki „Siarkopol”. Związkowcy odnieśli się do informacji dotyczących „rozdysponowania środków na dokapitalizowanie inwestycji w różnych spółkach Grupy Azoty z pominięciem „Siarkopolu”. Według autorów dokumentu, takie działanie „oznacza rezygnację z inwestycji w nowe ujęcie wydobycia siarki w Rudnikach k/Połańca”.
W stanowisku podkreślono, że „brak środków na kontynuację wydobycia siarki na złożu w Rudnikach doprowadzi w skutkach do upadłości zakładu”. Strona społeczna zaznaczyła, że sytuacja ta ma miejsce przy „zwiększonym zapotrzebowaniu na siarkę w gospodarce światowej” oraz po okresie „dużych wyrzeczeń pracowników dla ratowania zakładu”. Zarząd Regionu dodał, że „oczekuje od odpowiedzialnych władz Grupy Azoty oraz Skarbu Państwa (…) podjęcia decyzji włączającej Siarkopol do katalogu spółek w tej Grupie, które skorzystać mają z rozdysponowania środków na inwestycje”.
Do postulatów związkowców odniósł się rzecznik prasowy Grupy Azoty, Grzegorz Kulik. W piśmie przekazanym PAP poinformował, że „Grupa Azoty w swoich planach inwestycyjnych uwzględniała i będzie uwzględniać realizację inwestycji w Grupie Azoty Siarkopol”. Wyjaśnił przy tym, że przy „zdecydowanie ograniczonych możliwościach finansowania istotny jest wybór inwestycji o najlepszych wskaźnikach ekonomicznych i największym znaczeniu dla realizacji strategii Grupy Azoty”.
Rzecznik wskazał, że złoża siarki rodzimej na aktualnie eksploatowanym złożu „Osiek” wyczerpują się. Natomiast spółka prowadzi obecnie „działania związane z uzyskaniem koncesji wydobywczej na złożu w Rudnikach k/Połańca”. Grupa oczekuje na „wydanie decyzji administracyjnych dotyczących przyznania odpowiedniej kategorii temu złożu”, co jest „warunkiem koniecznym do procedowania realizacji inwestycji”. Według przekazanych informacji, zasobność złoża pozwoli na dalszą eksploatację siarki co najmniej 20 lat po wyczerpaniu złoża w Osieku.
Kulik wskazał też, że inwestycje wpływające na wyniki finansowe „mogą być uruchomione w ramach dostępnych środków inwestycyjnych do roku 2030”. Dodał, że Grupa „analizuje również możliwości wejścia w partnerstwa biznesowe”, co ma umożliwić realizację niektórych przedsięwzięć.
Odpowiadając na pytania o redystrybucję funduszy, rzecznik potwierdził, że „zgodnie z przyjętymi założeniami inwestycyjnymi w Grupie Azoty Siarkopol założone są środki finansowe pochodzące z zaplanowanych emisji akcji Grupy Azoty”. Poinformował, że fundusze te zostaną przeznaczone na realizację zadań inwestycyjnych, związanych z rozbudową infrastruktury logistycznej.
W lutym ub.r. przedstawiciele zarządu Grupy Azoty podczas wizyty w Siarkopolu poinformowali, że na przygotowanie prac dokumentacyjnych dla budowy nowej kopalni w Rudnikach przewidziano budżet w wysokości 26 mln zł. Dokumentacja niezbędna do podjęcia decyzji o budowie kopalni ma być gotowa do końca 2026 roku, a sama decyzja dotycząca powstania kopalni może zapaść w 2027 roku. Uzyskanie dostępu do nowego źródła siarki przewidziano na rok 2030.
Grupa Azoty Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki „Siarkopol” S.A. (dawniej KiZCHS Siarkopol S.A. w Grzybowie) rozpoczęły swoją działalność w 1966 roku. Spółka, będąca częścią Grupy Azoty, jest obecnie jednym z dwóch przedsiębiorstw w kraju i na świecie prowadzącym kopalniane wydobycie siarki, polegające na podziemnym wytopie tego surowca.
wdz/ mrr/ pap


