Obserwuj nas na

Kielce

Świętokrzyscy terytorialsi walczą z powodzią (zdjęcia)

Dodano

Od piątku, 13 września br., na terenach południowo-zachodniej Polski trwa walka z piętrzącą się wodą. Do walki z żywiołem w WOT zorganizowano 4 Wojskowe Zgrupowania Zadaniowe, ponad 2600 żołnierzy. Do wsparcia działań prowadzonych na terenach południowo-zachodniej Polski zaangażowano również siły i środki 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
W związku z pogarszającą się sytuacją w południowo-zachodniej części Polski w Wojskach Obrony Terytorialnej zorganizowano 4 Wojskowe Zgrupowania Zadaniowe: WZZ Dolny Śląsk, WZZ Małopolska, WZZ Wielkopolska i WZZ Śląsk.

Ze wsparciem dla powodzian oraz służb administracji publicznej na terenie Dolnego Śląska skierowano żołnierzy 10 Świętokrzyskiej Brygady Terytorialnej. Wieczorem 16 września Terytorialsi zostali zaalarmowani i wstawili się do siedziby brygady w Kielcach. Następnego dnia o godz. 5:00 ponad 160 żołnierzy ze 101 batalionu lekkiej piechoty z Kielc, 102 blp z Sandomierza i 103 blp z Ostrowca Świętokrzyskiego wyruszyli do Wrocławia. Do działań przeciwpowodziowych na terenie Dolnego Śląska żołnierze będą wykorzystywać specjalistyczny sprzęt do pracy w wodzie oraz wojskowe pojazdy ciężarowe.

Świętokrzyscy Terytorialsi po przyjeździe do Wrocławia otrzymali do realizacji zadanie wsparcia lokalnej społeczności w okolicach Oławy. Żołnierze zostali zakwaterowani w miejscowościach Siedlce oraz Siechnice. Całą dobę w systemie zmianowym pomagali umacniać wały przeciwpowodziowe w miejscowościach Siechnice na rzece Oława oraz Stary Górnik i Siedlce na rzece Odra. Również żołnierze przez całą noc patrolowali i monitorowali poziom rzek oraz rozszczelnienie wałów. W każdym z tych miejsc widać było wdzięczność mieszkańców. Nasi żołnierze wszędzie otrzymywali podziękowania, kawę, kanapki i gorący posiłek.

Terytorialsi z całej Polski łączą siły, aby pomagać tam, gdzie jest to teraz najbardziej potrzebne. W tych działaniach nie mogło zabraknąć żołnierzy 10 Świętokrzyskiej Brygady OT, to nasz obowiązek. Terytorialsi często prosto po intensywnych szkoleniach poligonowych, ruszają do działania. W tych trudnych chwilach najważniejsza jest solidarność i wsparcie – podkreśla płk Sławomir Machniewicz dowódca 10 ŚBOT.

Zgodnie z zapisami Ustawy o obronie Ojczyzny – Wojska Obrony Terytorialnej są odpowiedzialne za niemilitarną część zadań zarządzania kryzysowego w resorcie obrony narodowej, a Dowódca WOT pełni obowiązki Szefa Centrum Zarządzania Kryzysowego MON. Szef CZK MON odpowiada za „planowanie, koordynowanie i wykonywanie zadań związanych z udziałem oddziałów i pododdziałów Sił Zbrojnych w zwalczaniu klęsk żywiołowych i likwidacji ich skutków, działań w zakresie ochrony mienia, akcjach poszukiwawczych oraz akcjach ratowania lub ochrony zdrowia i życia ludzkiego, a także udziału w realizacji zadań z zakresu zarządzania kryzysowego”.

Źródło: 10ŚBOT

Continue Reading
Reklama

Dodaj komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Copyright © 2022 Spotted: Media