Obserwuj nas na

Kielce

Świętokrzyski KOD wybrał nowe władze. Krzysztof Rzepecki nowym przewodniczącym regionu [zdjęcia]

Avatar photo

Dodano

W Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej na Wzgórzu Zamkowym w Kielcach odbyło się VI Regionalne Walne Zebranie Członków Regionu Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Komitet Obrony Demokracji. Wydarzenie, które miało miejsce w sobotę, 16 maja, było okazją do podsumowania dotychczasowej działalności, zatwierdzenia sprawozdań finansowych i merytorycznych oraz nakreślenia planów i wyzwań stojących przed organizacją w najbliższej przyszłości.

Ważnym punktem obrad było udzielenie jednogłośnego absolutorium dla ustępujących władz. Zgromadzeni członkowie przyjęli sprawozdania skarbnika, regionalnej komisji rewizyjnej oraz sądu koleżeńskiego. Zjazd stał się również okazją do złożenia oficjalnych podziękowań dla dotychczasowych liderek, Lidii Palacz oraz Moniki Szafraniec, które kierowały świętokrzyskim KOD-em w minionej kadencji. Wyrazem uznania dla ich pracy była specjalna uchwała zjazdu, którą uczestnicy przyjęli przez aklamację. Monika Szafraniec zapewniła jednocześnie, że mimo zmiany ról nie zamierza rezygnować z aktywności i nadal będzie mocno wspierać działania stowarzyszenia.

Podczas spotkania wybrano nowe władze regionalne na kolejną kadencję. Nowym przewodniczącym Zarządu Regionu Świętokrzyskiego został Krzysztof Rzepecki, związany z organizacją od początku jej istnienia i aktywnie zaangażowany w większość dotychczasowych protestów oraz demonstracji. W skład nowego Zarządu Regionu weszli także Jerzy Burczyn, Ryszard Liguz, Paweł Nyczaj, Elżbieta Pantak, Adam Sapiechowski oraz Maria Werpachowska.

Do Regionalnej Komisji Rewizyjnej wybrano Katarzynę Brudnik, Marka Mazurka i Stanisława Marka Skopowskiego, natomiast członkinią Sądu Koleżeńskiego I Instancji została Dagmara Głodowicz-Mazurek. Wyłoniono również liczną grupę delegatów, w skład której weszli Stanisław Adamski, Ryszard Liguz, Włodzimierz Magdziarz, Marek Mazurek, Ziemowit Nowak, Krzysztof Palacz, Lidia Palacz, Krzysztof Rzepecki, Monika Szafraniec oraz Piotr Szafraniec.

Oprócz kwestii personalnych i organizacyjnych, Walne Zebranie przyniosło także stanowisko w sprawach społeczno-politycznych. Uczestnicy zjazdu przyjęli uchwałę dotyczącą sytuacji obywateli Ukrainy przebywających w Polsce. Odniosła się ona bezpośrednio do tegorocznego ograniczenia pomocy państwowej dla uchodźców, co – jak podkreślono – dotknęło głównie osoby i dzieci, które ze względów losowych czy zdrowotnych nie są w stanie podjąć zatrudnienia.

W oficjalnym dokumencie członkowie świętokrzyskiego KOD zaapelowali do rządu oraz większości parlamentarnej o natychmiastowe przywrócenie wcześniejszych zasad wsparcia. Decyzję o zmianie przepisów oceniono krytycznie, argumentując, że uderza ona w poczucie ludzkiej solidarności i wizerunek kraju na arenie międzynarodowej. Autorzy apelu przypomnieli, że pomoc uchodźcom to nie tylko obowiązek moralny, ale również kluczowy element stabilności całego regionu. Na zakończenie obrad podziękowano wszystkim członkom i sympatykom za dotychczasową pracę na rzecz budowania społeczeństwa obywatelskiego i obrony wartości demokratycznych.