Obserwuj nas na

Kielce

Unikalne zbiory trafiły do Muzeum Historii Kielc (zdjęcia)

Dodano

W piątek 19 lutego Miasto Kielce przekazało w formie darowizny na rzecz Muzeum Historii Kielc 80 negatywów ze zdjęciami starych Kielc, autorstwa Pawła Pierścińskiego.

Zdjęcia pochodzą z lat 1952-1964. Znajdują się na nich m.in. ujęcia ulic: 1 Maja, Małej, Bodzentyńskiej, Warszawskiej i Koziej. Ponadto ukazują Katedrę, Pałac Biskupów czy rozbiórkę dawnego dworca PKP, są też pierwsze bloki z wielkiej płyty przy ul. Kujawskiej oraz Sienkiewiczowska Dzielnica Mieszkaniowa. Na jednym z nich widnieje podwórko, w którym mieszkał Paweł Pierściński. W tle widać wieżę kościoła św. Trójcy.

Negatywy zostały zakupione w 2004 roku od Pawła Pierścińskiego w celach promocyjnych. Dotychczas znajdowany się w zasobach Urzędu Miasta Kielce.

Jak zaznacza Grzegorz Maciągowski, dyrektor Muzeum Historii Kielc to bardzo cenne zbiory.

– Cieszymy się z pozyskania tak potężnego materiału źródłowego, autorstwa znakomitego fotografika, jednego ze współtwórców i najwybitniejszej postaci Kieleckiej Szkoły Krajobrazu – mówi dyrektor. – Zdjęcia zaprezentujemy podczas wystawy „Kielce lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX w. w obiektywie Pawła Pierścińskiego, planowanej na styczeń przyszłego roku – dodaje.

Ponadto do Muzeum Historii Kielc trafiła rzeźba gipsowa czapki wz 35, której odlew brązowy wieńczy pomnik upamiętniający generała Bolesława Jerzego Roję, na terenie Muzeum i Miejsca Pamięci KL Sachsenhausen w Oranienburgu.

– W ten sposób chcemy przybliżyć kielczanom sylwetkę generała Roi, wybitnej postaci, wiele znaczącej dla historii nie tylko naszego miasta i regionu, ale i Europy – mówił Dariusz Detka, dyrektor Wydziału Przedsiębiorczości i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta.

Odsłonięcie pomnika generała Roi, na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego planowane jest na kwiecień br.

Urząd Miasta Kielce

Continue Reading
Dodaj komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama

Copyright © 2020 Spotted: Media