Obserwuj nas na

Kielce

Wiceminister infrastruktury przekonywał o zaletach CPK

Dodano

Dzięki Centralnemu Portowi Komunikacyjnemu powstanie w Polsce zintegrowany system transportowy na miarę XXI wieku. Tak przynajmniej przekonuje Marcin Horała. Wiceminister infrastruktury gościł w środę w Kielcach.

Centralny Port Komunikacyjny ma zostać zlokalizowany w Stanisławowie, pomiędzy Łodzią i Warszawą. Według planów, wokół niego zbudowana zostanie ogromna infrastruktura komunikacyjna. Część inwestycji zaplanowano w województwie świętokrzyskim, gdzie powstanie ponad 70 km nowych linii kolejowych oraz wyremontowanych będzie kolejnych 200.

– Realizacja tych inwestycji pozwoli na zdecydowane skrócenie czasu przejazdów i zwiększenie liczby połączeń dalekobieżnych w regionie. Przykładowo, czas przejazdu pomiędzy Kielcami, a Warszawą skróci się do 1 godz. 20 min., to o połowę szybciej niż obecnie. Planujemy, że w ciągu dnia będzie około 16 takich połączeń. Ponadto, powstanie także połączenie z Kielc do Tarnowa, które obecnie w ogóle nie funkcjonuje. Czas przejazdu pomiędzy tymi miastami będzie krótszy niż godzina – powiedział Marcin Horała na konferencji prasowej.

Nowe linie kolejowe wzmocnią komunikacyjnie nie tylko stolicę regionu, ale również mniejsze miejscowości.

– To między innymi takie miasta, jak Końskie, Busko-Zdrój czy Skarżysko-Kamienna otrzymają nowe połączenia dalekobieżne, których będzie zdecydowanie więcej niż dotychczas. W ramach realizacji programu inwestycyjnego zniwelowane zostaną zapóźnienia komunikacyjne, wynikające z zaniedbań poprzednich dekad – dodaje wiceminister infrastruktury.

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3.000 hektarów zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w ramach pierwszego etapu będzie w stanie obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie.

W skład CPK wejdą też inwestycje kolejowe: węzeł w bezpośredniej bliskości portu lotniczego i połączenia na terenie kraju, które umożliwią przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godz. Inwestycja powinna umożliwić stworzenie ponad 150 tys. nowych miejsc pracy. W rejonie CPK powstanie Airport City, w skład którego wejdą m.in. obiekty targowo-kongresowe, konferencyjne i biurowe.

Pierwsze inwestycje mają zostać oddane do użytku w 2027 roku. Modernizacja i budowa wszystkich linii kolejowych ma zostać zakończona do 2034 roku.

fot. Facebook.com/Krzysztof Lipiec

Continue Reading
Reklama

Dodaj komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Copyright © 2020 Spotted: Media