Obserwuj nas na

Kielce

Wielka inwestycja w sercu Kielc. Przy Krakowskiej Rogatce powstanie nowoczesny biurowiec za 150 milionów złotych

Avatar photo

Dodano

W śródmieściu Kielc szykuje się potężna zmiana architektoniczna i biznesowa. W czwartek, 28 maja, w Kieleckim Parku Technologicznym oficjalnie podpisano umowę na przygotowanie dokumentacji projektowej dla nowego inkubatora technologicznego (znanego dotychczas pod roboczą nazwą „Inkubator California”). Inwestycja o wartości 152,4 mln zł brutto ma stanąć w atrakcyjnej lokalizacji u zbiegu ulic Krakowskiej i Seminaryjskiej – na terenie obecnego parkingu przed biurowcem Nidy.

Podpisy pod dokumentem złożyli zastępca prezydenta Kielc Łukasz Syska, dyrektor Kieleckiego Parku Technologicznego Justyna Lichosik oraz Łukasz Zdziebłowski, prezes zarządu firmy BBC Best Building Consultants, która wygrała przetarg na stworzenie projektu.

Nadzór nad jakością i ambitny harmonogram

Władze Kielc celowo zdecydowały się na rozdzielenie procesu projektowania od samej budowy.

– Oddzielnie zamawiamy projekt, oddzielnie realizację robót budowlanych po to, by na etapie projektowania mieć stały nadzór nad tym procesem i zadbać o to, by jakość materiałów i rozwiązań była dla nas satysfakcjonująca. Chcemy wybudować najnowocześniejsze powierzchnie biurowe w Kielcach – podkreślał wiceprezydent Łukasz Syska.

Wykonawca ma teraz 400 dni na przygotowanie pełnej dokumentacji, co oznacza, że projekt powinien być gotowy do wakacji przyszłego roku. Do końca 2026 roku planowane jest uzyskanie warunków zabudowy i pozwolenia na budowę. Przetarg na wykonawstwo i wyłonienie firmy budowlanej zaplanowano na przełom 2026 i 2027 roku (przy optymistycznym scenariuszu podpisanie umowy nastąpi we wrześniu 2027 roku). Cała inwestycja ma zostać sfinalizowana do połowy 2029 roku.

Standard premium, parkingi i ukłon w stronę lokalnych kupców

Nowy, 6-kondygnacyjny biurowiec zaoferuje około 6,5 tysiąca metrów kwadratowych powierzchni użytkowej w najwyższej klasie A. Obiekt będzie certyfikowany w rygorystycznych standardach ekologicznych i propracowniczych BREEAM Excellent oraz WELL Gold. Wewnątrz znajdą się nowoczesne biura, sale konferencyjne, przestrzenie wspólne do organizacji eventów, a także strefa gastronomiczna i handlowo-usługowa.

Co ważne, urzędnicy zadbali o interesy lokalnych przedsiębiorców, którzy obecnie prowadzą swoją działalność w pawilonach handlowych na tym terenie. Są oni po rozmowach z miastem i mają zapewnione pierwszeństwo przy wynajmie nowych lokali, a w trakcie budowy otrzymają wsparcie, by nikt nie musiał przerywać pracy.

Kluczowym elementem projektu będzie także rozwiązanie problemu miejsc postojowych. W planach jest budowa podziemnego garażu na co najmniej dwa poziomy (około 237–250 miejsc). Projektanci otrzymali jednak dodatkowe zadanie: przeprowadzenie szczegółowych badań geologicznych w celu oceny opłacalności budowy trzeciej podziemnej kondygnacji. Jeśli koszty okażą się realne dla budżetu, pojemność parkingu wzrośnie do ponad 300 aut. Dla rowerzystów przewidziano dedykowane zaplecze z szatniami i umywalniami.

Impuls dla startupów i dużego biznesu

Inwestycja ma rozwiązać dotychczasowe problemy lokalowe Kieleckiego Parku Technologicznego, któremu w obecnej siedzibie przy ulicy Olszewskiego zaczyna brakować wolnych przestrzeni. Nowy obiekt ma przyciągać duże przedsiębiorstwa oraz rozwijać sektor informacyjno-komunikacyjny (IT).

Model biznesowy zakłada, że 80% powierzchni trafi na komercyjny wynajem, natomiast 20% zostanie udostępnione na preferencyjnych warunkach dla startupów i młodych firm technologicznych (w tym obniżone stawki czynszu przez pierwsze dwa lata).

Wiceprezydent Syska zapowiedział jednocześnie, że nazwa „Inkubator California” w przyszłości ulegnie zmianie. Władze miasta chcą w porozumieniu z mieszkańcami wybrać nazwę bardziej adekwatną do historycznego i przestrzennego kontekstu tej części Kielc.

Montaż finansowy inwestycji

Realny koszt inwestycji dla miejskiej kasy będzie znacznie niższy niż kwota brutto. Całkowita wartość projektu wynosi 152,4 mln zł brutto (około 115 mln zł netto), jednak kluczowe jest tutaj unijne dofinansowanie. Ponad 62,2 mln zł pochodzi bowiem z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021–2027. Dodatkowo Miasto Kielce odzyska około 28,5 mln zł z tytułu podatku VAT, dzięki czemu ostateczny, realny wkład własny kieleckiego samorządu zamknie się w kwocie około 61,7 mln zł.