Obserwuj nas na

Kielce

Wielkie wydarzenie literackie w Kielcach

Dodano

Spotkania autorskie, warsztaty plenerowe, śniadanie z książką na trawie, konkursy, gra miejska, rajd rowerowy, wycieczka pociągiem, kiermasz książek – to tylko niektóre z atrakcji Ogólnopolskiego Festiwalu „Pociąg do literatury. I Herling – Grudziński Festiwal”.

Organizatorami wydarzenia są Miejska Biblioteka Publiczna w Kielcach, Wzgórze Zamkowe oraz Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej.

Patronat honorowy nad Ogólnopolskim Festiwalem objął Prezydent Kielc Bogdan Wenta.

Podczas konferencji prasowej w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej główne założenia i program Festiwalu przedstawili zastępca prezydenta Kielc Marcin Chłodnicki, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach Anna Żmudzińska, dyrektor Wzgórza Zamkowego Ewa Chabielska oraz dyrektor naukowy Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej dr Marek Maciągowski.

Festiwal będzie skierowany do szerokiej grupy odbiorców, mieszkańców i turystów. Jego głównym założeniem jest promowanie twórców polskiej literatury, a w szczególności rozwijanie wiedzy na temat dziedzictwa kulturowego Kielecczyzny.

– To wspaniały projekt stworzony przez dwie miejskie instytucje, z którego każdy będzie mógł wybrać coś dla siebie. Jestem przekonany, że Festiwal im. Gustawa Herlinga – Grudzińskiego wpisze się na stałe w kalendarz wydarzeń kieleckich, ale też ogólnopolskich. Moim zdaniem Festiwal uzupełni pewną lukę, jeżeli chodzi o wydarzenia kulturalne i literackie na arenie krajowej – mówi zastępca prezydenta Kielc, Marcin Chłodnicki.

W realizację projektu zaangażowanych będzie wiele instytucji i pasjonatów literatury z Kielc i regionu zajmujących się kulturą i edukacją.

– To jest spełnienie marzeń wszystkich mieszkańców miasta, którzy kochają czytać. Według ostatnich statystyk w Miejskiej Bibliotece Publicznej notujemy 20-procentowy wzrost czytelnictwa i 30-procentowy wzrost wypożyczeń. Festiwal będzie świętem literatury w Kielcach – opowiada Anna Żmudzińska, dyr. Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach.

Całość wydarzenia będzie podzielona na strefy. Najważniejsza z nich to spotkania z autorami.

– Zaprosiliśmy pisarzy związanych z kryminałem i literaturą obyczajową, bo właśnie po takie gatunki najchętniej sięgają mieszkańcy Kielc. Gośćmi Festiwalu będą m.in. Max Czornyj, Karolina Wilczyńska, Marcin Meller, Magdalena Grzebałkowska, Jacek Komuda czy Janusz Leon Wiśniewski – informuje Anna Żmudzińska.

Jednym z punktów programu będzie spotkanie poświęcone Jerzemu Pilchowi. Do Kielc przyjedzie jego żona Kinga Strzelecka – Pilch oraz jego przyjaciele.

Część wydarzeń Festiwalu będzie poświęcona Gustowowi Herlingowi – Grudzińskiemu.

– Jest to pisarz, który dzisiaj jest odkrywany na nowo. Jest autorem wielu bardzo trudnych i refleksyjnych opowiadań, w których padają pytania ważne w życiu każdego człowieka. Podczas jednej z prelekcji chcemy odpowiedzieć na pytanie „Czym dzisiaj jest literatura Herlinga – Grudzińskiego?” – informuje dr Marek Maciągowski, dyr. nauk. Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej.

Organizatorzy zapraszają także do „Strefy tych, których „nosi”.

– Zorganizujemy przejazd pociągiem oraz rajd rowerowy do Suchedniowa, śladami Gustawa Herlinga – Grudzińskiego – wyjaśnia dr Marek Maciągowski.

W „Strefie dziecięcego świata książek” oraz w „Strefie edukacji” zaplanowano szereg wydarzeń dla najmłodszych.

– W programie będą spotkania poświęcone edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej podczas, których poznamy specjalne metody nauki czytania i bajkoterapii. Myślę, że będzie to ciekawe zarówno dla rodziców jak i nauczycieli. Dzieci będą mogły wziąć udział w warsztatach między innymi związanych z teatrem a nawet recyklingiem – mówi Ewa Chabielska, dyr. Wzgórza Zamkowego w Kielcach.

Jednym z elementów Festiwalu jest Ogólnopolski Konkurs Literacki na Opowiadanie im. G. Herlinga – Grudzińskiego. Hasłem przewodnim konkursu jest „Wieża”. Prace należy przesyłać do 5 sierpnia 2021 r.

W „Strefie kuchnia z literatury” Maksymilian Przybylski będzie przygotowywał dania według przepisów z książek. A w „Strefie czytania na głosy” Beata Pszeniczna i Dawid Żłobiński zaproszą mieszkańców Kielc do wspólnego czytania na Placu Artystów.

Ogólnopolski Festiwal „Pociąg do literatury. I Herling – Grudziński Festiwal” otrzymał 55 tysięcy zł dofinansowania z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz 20 tysięcy zł z budżetu Miasta Kielce.

Urząd Miasta Kielce

Continue Reading
Reklama

Dodaj komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Copyright © 2020 Spotted: Media