Obserwuj nas na

Kielce

Władze Kielc wzywają rząd do przyjęcia budżetu UE

Dodano

Prezydent Kielc, Bogdan Wenta, apeluje do rządu o przyjęcie budżetu Unii Europejskiej. Weto może doprowadzić do zablokowania chociażby Funduszu Odbudowy, którego celem jest zwalczanie skutków pandemii.

Od kilku tygodni trwa zagorzała dyskusja dot. kształtu kolejnej perspektywy finansowej Unii Europejskiej. Bruksela chce by wydatkowanie środków z budżetu wspólnoty powiązać z kwestią praworządności. Na to nie chcą się zgodzić m.in. Polska i Węgry, które deklarują użycie weta wobec projektu Wieloletnich Ram Finansowych.

Wiąże się to jednak również z tym, że blokuje powstanie i wypłacanie środków z tzw. Funduszu Odbudowy, którego celem ma być zwalczanie skutków pandemii. Na te pieniądze czekają nie tylko przedsiębiorcy, ale i samorządy, również w naszym kraju.

– Te środki powinny być już dla nas dostępne od początku przyszłego roku, tymczasem brak decyzji politycznej sprawia, że nawet jeśli zostaną w końcu przyjęte będziemy mogli skorzystać z nich nie wcześniej niż za kilka lat – przekonuje prezydent Kielc, Bogdan Wenta.

Włodarz stolicy województwa świętokrzyskiego przekonuje, że w ostatnich latach w Kielcach zainwestowano ponad 1 miliard euro, czyli ponad 4 miliardy złotych. Kolejne inwestycje wciąż są planowane lub realizowane.

– Zadań do wykonania jest jeszcze bardzo wiele. Czy chcemy przeznaczać na nie 100 procent naszych środków? Czy nie potrafimy docenić tego, że Unia może finansować nawet 85 procent kosztów? – pyta Wenta.

Z tego względu Kielce dołączą do protestu polskich samorządów, zrzeszonych w Związku Miast Polskich. W ramach protestu, w wielu polskich miastach, także w stolicy regionu, wyłączone zostanie oświetlenie na obiektach, które powstały dzięki środkom unijnym.

– Gdybyśmy wyłączyli oświetlenie na wszystkich inwestycjach zrealizowanych dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych, uwzględniając chociażby infrastrukturę drogową czy nowe Centrum Komunikacyjne z Dworcem Autobusowym, obraz byłby przejmujący. Tego oczywiście nie zrobimy, ze względu na bezpieczeństwo mieszkańców – przekonuje prezydent Kielc.

Ponadto, na najbliższej sesji Rady Miasta, pojawi się rezolucja wzywająca rząd do jak najszybszego przyjęcia Wieloletnich Ram Finansowych Unii Europejskiej i Funduszu Odbudowy.

– Mam głęboką nadzieję, że mimo politycznych podziałów, będziemy potrafili przemówić w tej kluczowej dla rozwoju Kielc sprawie wspólnym głosem – dodaje Bogdan Wenta.

fot. Sławomir Rakowski/Urząd Miasta Kielce

Continue Reading
Dodaj komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama
Reklama

Copyright © 2020 Spotted: Media