Obserwuj nas na

Kielce

Wojewoda o sytuacji epidemiologicznej i pomocy dla uchodźców

Dodano

W piątek o godzinie 14 na specjalnej konferencji prasowej, o aktualnej sytuacji epidemicznej w regionie oraz sytuacji na wschodniej granicy mówił wojewoda Zbigniew Koniusz.

Pierwszym tematem spotkania była pandemia koronawirusa.

– Piąta fala covidu wyraźnie się kończy, wskazują na to wszystkie dane. Obecnie w województwie świętokrzyskim zajęte są przez pacjentów 443 łóżka. Jesteśmy w pierwszym tygodniu po odcovidowieniu prawie 200 łóżek – potencjał ten wynosił prawie 1100, obecnie mamy do dyspozycji 866 łóżek – mówił wojewoda.

Jak podkreślił Zbigniew Koniusz, w regionie jest obecnie przeszło 40 procent wolnych łóżek przeznaczonych dla pacjentów z koronawirusem. W przyszłym tygodniu planowane jest więc zmniejszenie liczby łóżek dla pacjentów covidowych w szpitalu powiatowym w Sandomierzu (o 25 łóżek), szpitalu MSWiA w Kielcach (o 76 łóżek – placówka ta wraca więc do funkcjonalności jako szpital niecovidowy), a także w szpitalach w Staszowie, Pińczowie oraz Starachowicach.

Druga część konferencji poświęcona była przyjmowaniu w regionie świętokrzyskim uchodźców z Ukrainy. Jak zaznaczył wojewoda, sprawnie działa punkt informacyjny na dworcu PKS, prowadzony wspólnie z samorządem Kielc.

– Punkt ten wyposażony jest w szereg informacji przeznaczonych dla uchodźców, są to wielojęzyczne ulotki przygotowane przez urząd wojewódzki oraz inne instytucje. Docieramy więc z szeroką informacją – mówił Zbigniew Koniusz. – Przy urzędzie wojewódzkim prowadzony jest punkt recepcyjny, który obsługuje coraz więcej zgłaszających się osób. Przez ten punkt zostało skierowanych do miejsc dalszego zakwaterowania już 735 osób – dodał wojewoda. Zgłaszające się osoby korzystają z tzw. aktywnej listy wojewody dotyczącej miejsc zakwaterowania w regionie.

Wojewoda nawiązał także m.in. do wczorajszego spotkania z przedstawicielami lokalnej społeczności ukraińskiej, które dotyczyło pomocy dla osób, które przyjeżdżają do naszego regionu w związku z konfliktem w Ukrainie oraz do niedawnego spotkania z organizacjami pozarządowymi, które są zaangażowane w niesienie pomocy ofiarom tego konfliktu.

Źródło: kielce.uw.gov.pl

Continue Reading
Reklama

Dodaj komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © 2022 Spotted: Media