Obserwuj nas na

Kielce

Wojewoda świętokrzyski planuje utworzenie kolejnego szpitala jednoimiennego dla chorych z COVID-19

Dodano

W związku z rosnącą liczbą osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2, wojewoda świętokrzyski planuje utworzenie kolejnego szpitala jednoimiennego dla chorych z COVID-19. Pod uwagę brany jest m.in. szpital powiatowy w Pińczowie.

Z aktualnych danych Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego wynika, że na 672 łóżka przygotowane w szpitalach regionu dla zakażonych SARS-CoV-2 zajętych jest 409. W regionie przygotowano 63 respiratory, z czego 42 są w użyciu.

W ostatnich dniach wzrosła liczba nowych zakażeń. Jeszcze w poniedziałek w województwie odnotowano tylko 107 nowych zachorowań, ale już we wtorek 264, w środę 307, a w czwartek 365. W związku z tym wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz na piątkowej konferencji prasowej poinformował, że planuje utworzenie kolejnej placówki jednoimiennej dla chorych z COVID-19. Dotychczas funkcjonują dwie: w szpitali powiatowym w Starachowicach i szpitalu MSWiA w Kielcach.

„Liczba tych nowych zachorowań, gdy ją porównamy do tego, co dzieje się w kraju, nie jest może dramatyczna, ale musimy być przygotowani na każdą sytuację. Tym bardziej, że mamy szczyt zachorowań nie tylko na COVID-19, ale różne infekcje grypowe i paragrypowe. W związku z tym planujemy utworzenie kolejnego szpitala jednoimiennego na południu regionu. Pod uwagę brany jest m.in. szpital w Pińczowie, gdzie jest około 100 łóżek” – powiedział Koniusz.

Kolejne miejsca dla chorych z COVID-19 mogą zostać uruchomione w szpitalach w Busku-Zdroju, Włoszczowie, Staszowie, Ostrowcu Św. i w Szpitalu Kieleckim św. Aleksandra. Wojewoda zapowiedział też wzmożone kontrole w miejscach publicznych, dotyczące noszenia maseczek ochronnych.

„Aby szybko wyjść z tego wzrostu zakażeń musimy nosić maseczki ochronne, zwłaszcza w miejscach publicznych. Niewątpliwie ta fala jeszcze narasta. Cały czas liczba zachorowań i hospitalizacji z powodu COVID-19 rośnie, dlatego chcemy temu przeciwdziałać” – podkreślił wojewoda.

Insp. Jarosław Tokarczyk, I zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji poinformował, że od sierpnia tego roku za brak maseczki w galeriach handlowych, środkach transportu publicznego i w miejscach publicznych, policja i straż miejska nałożyły ponad 8,5 tys. mandatów i pouczeń.

Jerzy Staszczyk, wojewódzki konsultant ds. epidemiologii, zaapelował do społeczeństwa o stosowanie się do zaleceń służb sanitarnych. Podkreślił jednocześnie, że wprowadzenie obostrzeń dla osób niezaszczepionych na obecnym etapie pandemii, nie jest dobrym pomysłem. „Ta metoda będzie skuteczna, ale tylko w niewielkim stopniu. My już pandemię mamy, dlatego teraz powinniśmy się skupić na przestrzeganiu trzech bardzo ważnych zasad, czyli zachowania dystansu, dezynfekcji rąk i noszenia maseczek ochronnych” – powiedział Staszczyk.

Podczas spotkania podkreślono, że niepokojący jest fakt, że do szpitali trafia coraz więcej młodych osób, które nie zaszczepiły się przeciw COVID-19.”W naszej klinice na 34 miejsca mamy już 33 pacjentów, z których zaszczepionych jest niespełna 20 proc. Hospitalizujemy coraz to młodsze osoby, które nie zaszczepiły się przeciw COVID-19. Osoby zaszczepione, pomimo że też zachorowały na zapalenie płuc, są w lepszym stanie niż osoby niezaszczepione” – zaznaczył Paweł Pabjan, kierownik kliniki, jednocześnie konsultant wojewódzki ds. chorób zakaźnych.

W regionie wykonano do tej pory ponad 1,14 mln szczepień. Zaszczepionych zostało blisko 50 proc. mieszkańców województwa, co daje regionowi 11. miejsce w kraju.

maj/ agz/

Continue Reading
Reklama

Dodaj komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Copyright © 2020 Spotted: Media