Obserwuj nas na

Kielce

Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach uratował pacjenta z głęboką hipotermią

Dodano

Zdjęcia: Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach

Zespół Klinicznego Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach przeprowadził dramatyczną akcję ratunkową 42-letniego mężczyzny, który trafił do szpitala w stanie głębokiej hipotermii. Jego temperatura ciała w momencie, gdy znaleźli go ratownicy, wynosiła jedynie 22°C – co stanowi skrajne wychłodzenie organizmu.

Pacjent, który był nieprzytomny i nie wykazywał oznak życia, trafił najpierw pod opiekę Zespołu Ratownictwa Medycznego. Po wstępnym badaniu, lekarze stwierdzili zatrzymanie krążenia. Zgodnie z aktualnymi wytycznymi medycznymi, nie można orzec zgonu pacjenta, dopóki jego temperatura ciała nie wzrośnie powyżej 35°C. Na tej podstawie ratownicy zdecydowali się na wdrożenie postępowania zgodnego z algorytmem leczenia hipotermii, rozpoczynając dramatyczną walkę o życie pacjenta.

„Od tego momentu rozpoczęła się intensywna akcja ratunkowa” – relacjonuje lek. Łukasz Dobaj, kardiolog i specjalista intensywnej terapii. – „Pacjent został podłączony do respiratora, a masaż serca był przeprowadzany za pomocą systemu do automatycznej kompresji klatki piersiowej, co pozwalało na wysokiej jakości uciśnięcia podczas długotrwałego transportu”.

Chory trafił najpierw do Szpitala Powiatowego w Chmielniku, gdzie potwierdzono głęboką hipotermię. Z kolei po wykonaniu pomiarów temperatury ciała, wynoszącej 22°C, pacjent natychmiast trafił do Klinicznego Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii w Kielcach, gdzie rozpoczęto zaawansowane leczenie.

Zespół lekarzy, przygotowany na przyjęcie pacjenta, uruchomił procedurę za pomocą technologii ECMO (pozaustrojowej oksygenacji membranowej). „W przypadku pacjentów z zatrzymaniem krążenia i hipotermią, krążenie pozaustrojowe jest metodą z wyboru. To nasz ‚Święty Graal’ leczenia takich przypadków. Zapewnia ono ogrzewanie, natlenowanie i wymusza krążenie krwi, a także stopniowo podnosi temperaturę pacjenta” – tłumaczy dr n. med. Michał Domagała, kierownik Klinicznego Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii.

Zespół lekarzy, w tym Michał Domagała, Przemysław Rupart, Magdalena Sachajko oraz perfuzjonista Piotr Worwa, przeprowadzili kaniulację pacjenta, który był w stanie zatrzymania krążenia. Następnie podłączono go do urządzenia ECMO, które przejęło funkcję serca i płuc. Dzięki temu procedury resuscytacyjne mogły zostać przerwane, a proces ogrzewania organizmu pacjenta mógł przebiegać bezpieczniej.

Po kilku godzinach terapii ECMO, pacjent odzyskał naturalne krążenie i oddychanie. W kolejnych dniach odłączono go od respiratora oraz urządzenia ECMO, a lekarze wybudzili go ze śpiączki farmakologicznej. Choć zatrzymanie krążenia trwało ponad 4 godziny, pacjent opuścił szpital w dobrym stanie – bez żadnych uszkodzeń neurologicznych.

„Ten sukces był możliwy dzięki sprawnej koordynacji działań całego zespołu i zaangażowaniu każdego z członków naszego oddziału” – podkreśla Michał Domagała.

Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach jest ośrodkiem referencyjnym dla całego województwa w zakresie wspomagania pozaustrojowego. Szpital posiada jedyną w regionie Klinikę Kardiochirurgii i jest wpisany do ogólnopolskiego rejestru ośrodków specjalizujących się w ogrzewaniu pozaustrojowym. Lekarze z kieleckiego oddziału intensywnej terapii regularnie współpracują merytorycznie ze Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu, gdzie doskonalą swoje umiejętności w zakresie terapii ECMO.

Continue Reading
Reklama

Dodaj komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.