Obserwuj nas na

Kielce

Wszystkie szkoły podstawowe przystąpiły do programu szczepień przeciw HPV

Dodano

Wszystkie kieleckie szkoły podstawowe przystąpiły do programu bezpłatnych szczepień przeciw HPV organizowanego przez resorty edukacji i zdrowia. Szczepienia rozpoczną się w połowie października i będą realizowane we współpracy z placówkami medycznymi.

Kielecki magistrat poinformował w poniedziałek, że zgodę na udział w szczepieniach wyrazili rodzice 1140 dzieci. Dyrektorzy szkół we współpracy z placówkami podstawowej opieki zdrowotnej rozpoczną szczepienia w połowie października.

Szczepienia w ramach powszechnego programu dostępne są dla dzieci w wieku od 9 do 14 lat i podawane są w dwóch dawkach z przerwą od 6 do 12 miesięcy między nimi. Program jest częścią Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030, której celem jest zmniejszenie zachorowań na raka szyjki macicy i na inne nowotwory wywoływane przez HPV.

HPV (Human Papilloma Virus) jest głównie odpowiedzialny za zachorowania na raka szyjki macicy, a także inne nowotwory. Zakażenie wirusem najczęściej następuje drogą kontaktów seksualnych.

Od 1 września dostęp do dwóch rodzajów szczepionek przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV): dwuwalentnej i dziewięciowalentnej w ramach powszechnego i dobrowolnego programu mają dziewczęta i chłopcy w wieku 9-14 lat.

Szczepionka dwuwalentna działa przeciw dwóm typom wirusa HPV: 16 i 18. Zapobiega wystąpieniu zmian przednowotworowych narządów płciowych i odbytu oraz rakowi szyjki macicy i rakowi odbytu, związanych z onkogennymi typami HPV.

Szczepionka dziewięciowalentna Gardasil działa przeciw dziewięciu patogenom wirusa brodawczaka ludzkiego, a mianowicie: 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52, 58. Chroni przed zmianami przednowotworowymi narządów płciowych i odbytu, rakiem szyjki macicy, rakiem odbytu i dodatkowo przed wystąpieniem brodawek narządów płciowych (kłykcin kończystych) związanych przyczynowo z zakażeniem określonymi typami wirusa.

Zgodnie z Narodową Strategią Onkologiczną do końca 2028 r. zaszczepionych przeciwko HPV miałoby zostać przynajmniej 60 proc. dziewcząt i chłopców w wieku dojrzewania. (PAP)

wdz/ joz/

Continue Reading
Reklama

Dodaj komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.