Obserwuj nas na

Kielce

Zielone zmiany w Śródmieściu Kielc rozpoczęte (zdjęcia)

Dodano

Na ulicy Bodzentyńskiej ruszył pierwszy etap prac w ramach realizacji projektu „Zielona rewitalizacja zabytkowego Śródmieścia Kielc”. Obecnie wykonawca wygrodził teren, na którym prowadzi roboty ziemne pod nadzorem archeologicznym. Na placu budowy wykonano już spory wykop pod przyszłą fontannę.

Badania archeologiczne w tym rejonie będą realizowane do końca tego roku w zakresie wskazanym przez Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Kielcach. Są one konieczne, ponieważ inwestycja prowadzona jest w najstarszej części Kielc, w której dochodziło wcześniej do odkryć archeologicznych.

Przebudowa ul. Bodzentyńskiej wraz z zagospodarowaniem placu św. Wojciecha, to pierwszy etap zazieleniania centrum Kielc. W ramach projektu nowe oblicze zyskają też Skwer im. Ireny Sendlerowej, Rynek i teren przed dawną synagogą, w pasie między jezdniami al. IX Wieków Kielc. Na realizację inwestycji Miasto Kielce pozyskało wsparcie z Programu Inwestycji Strategicznych. Wartość projektu to 21 700 tys. zł, a dofinansowanie stanowi 90% kosztów.

Na Bodzentyńskiej idziemy w zielone

Po rewitalizacji ul. Bodzentyńska ma być bardziej kameralna i uporządkowana. Projekt przebudowy jednej z najstarszych ulic w Kielcach, przygotowała kielecka pracownia Terra Group, która w 2018 roku wygrała konkurs architektoniczno-urbanistyczny. Zaprojektowano m.in. strefę wypoczynku dla mieszkańców z dużą ilością zieleni. Nie zabraknie również elementów nawiązujących do historii otoczenia, zaznaczony ma być historyczny bieg rzeki Silnicy. Projekt zakłada kompleksowe zagospodarowanie terenu wraz z pl. św. Wojciecha.

Zaplanowano również wprowadzenie elementów małej architektury m.in. pergoli, miejsc do siedzenia, wykonanie podjazdu dla osób niepełnosprawnych, budowę fontanny, a także wprowadzenie nowej szaty roślinnej, nawiązującej do istniejącego historycznie krajobrazu nadrzecznego.

Więcej informacji o zmianach w zagospodarowaniu Skweru im. I. Sendlerowej, Rynku i terenu przed dawną synagogą, można znaleźć w zakładce – Zielona Rewitalizacja.

„Zielona rewitalizacja zabytkowego Śródmieścia Kielc” to zadanie, które wynika z Planu Adaptacji do zmian klimatu Miasta Kielce do roku 2030. Wykonawcą całości inwestycji jest warszawska firma Remondis. Zakończenie realizacji inwestycji przewidziano na wiosnę 2024 roku.

Urząd Miasta Kielce

Continue Reading
Reklama

Dodaj komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © 2022 Spotted: Media