Obserwuj nas na

Kielce

Znów będą kwestować przy kieleckich nekropoliach

Dodano

Po roku przerwy, spowodowanej pandemią COVID-19, Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego w Kielcach, wraz z wolontariuszami, szykuje się do czynnego kwestowania przy kieleckich nekropoliach. Podobnie jak w latach ubiegłych, zebrane środki pozwolą na renowację zabytkowych nagrobków.

Wolontariusze z puszkami pojawią się przy Cmentarzach Starym, Nowym oraz na Piaskach, Białogonie i Cedzynie. Wciąż można się jeszcze zgłosić do kwestowania. Jak informuje Stanisław Szrek, prezes Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego w Kielcach, potrzeba łącznie ok. 600 osób, po 200 na każdy dzień.

– W zależności od liczby wolontariuszy kwesta będzie dwu lub trzydniowa i przeprowadzona zostanie 31 października oraz 1 i 2 listopada. Natomiast, jeżeli nie zgłosi się odpowiednia liczba chętnych, datki będą zbierane tylko 1 i 2 listopada – dodaje Szrek, w rozmowie z Radiem Kielce.

W latach przed pandemią, czynnie w zbiórkę funduszy na renowację zabytkowych nagrobków włączali się uczniowie kieleckich szkół. Ze względów bezpieczeństwa niestety zabraknie tych nieletnich.

– Czas trwającej pandemii ogranicza nasze możliwości, musimy przede wszystkim chronić młodzież, która dotąd bardzo chętnie pomagała przy listopadowej kweście – mówi Stanisław Szrek, w wypowiedzi dla Katolickiej Agencji Informacyjnej.

Co nie znaczy, że młodzież w ogóle nie będzie mogła się włączyć w zbiórkę. 29 października specjalne puszki dostępne będą w placówkach edukacyjnych.

– Planujemy ustawienie skrzynek na datki w 30 związanych z naszą działalnością szkołach w Kielcach – informuje Stanisław Szrek, cytowany przez KAI.

W ubiegłym roku zbiórka prowadzona była przez internet. Udało się zebrać tylko ok. 6 tys. zł. Mimo to, Miasto Kielce, które dokładało zwykle 100% tego co zostało wrzucone do puszek, zdecydowało się wesprzeć kwestę kwotą identyczną jak w 2019 roku, czyli 51 tys. zł. Dzięki tym środkom możliwe było wyremontowanie 10 pomników kamiennych, 10 żeliwnych klap do nagrobków i kilka uszkodzonych krzyży.

fot. Urząd Miasta Kielce

Continue Reading
Reklama

Dodaj komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Copyright © 2020 Spotted: Media