Obserwuj nas na

Kraj

IMGW: w drugiej i trzeciej dekadzie maja miejscami będzie już lato – temperatury do 25 st. C

Dodano

W drugiej i trzeciej dekadzie maja w niektórych częściach Polski będzie już lato. Termometry na Pomorzu Gdańskim czy Warmii i Mazurach mogą pokazać nawet 25 st. C. – wynika z prognoz długoterminowych Centrum Modelowania Meteorologicznego, które jest jednostką IMGW.

Dyrektor Centrum Modelowania Meteorologicznego prof. Mariusz Figurski był w środę gościem TVP Info. Był tam pytany m.in. o to, jakiej pogody możemy spodziewać się w maju.

“Jeżeli mówimy o maju – to powyżej normy 30-letniej – najwyższe temperatury będą na Pomorzu Gdańskim, Warmii, Mazurach, Suwalszczyźnie” – mówił prof. Figurski, dodając, że chodzi o temperatury dochodzące do 25 st. C. “To oczywiście rozpocznie się w drugiej i trzeciej dekadzie maja” – dodał.

W IMGW – podobnie jak w innych ośrodkach meteorologicznych na całym świecie – średnią miesięczną temperaturę powietrza lub miesięczną sumę opadów atmosferycznych dla danego miesiąca prognozuje się w odniesieniu do normy wieloletniej przyjmowanej za okres 1981-2010.

“Wartości średniej miesięcznej temperatury lub miesięcznej sumy opadów z tego 30-letniego okresu sortuje się od najniższej do najwyższej, 10 najniższych wartości wyznacza średnią temperaturę lub sumę opadów w klasie +poniżej normy+, 10 środkowych +w normie+, a 10 najwyższych +powyżej normy+” – wyjaśnia Instytut na swojej stronie internetowej.

Jak dodał dyrektor CMM IMGW, zanim nadejdzie ten ciepły maj, trzeba się spodziewać zimniejszego początku tego miesiąca. “Pierwsza dekada będzie dużo chłodniejsza” – zastrzegł. Będzie wtedy też bardziej dżdżysto.

“Jeżeli chodzi o opady, to będą w normie 30-letniej. Powyżej normy, czyli większych opadów deszczu synoptycy spodziewają się w województwach środkowej Polski: kujawsko-pomorskim, mazowieckim, łódzkim a także na Lubelszczyźnie” – powiedział. (PAP)

nmk/ jann/

Reklama

Copyright © 2020 Spotted: Media