Obserwuj nas na

Kraj

Policja robi duże zakupy. Czy to kolejny bat na kierowców?

Dodano

Ponad 55 mln złotych, z czego 46 mln pochodzi z dofinansowania z Unii Europejskiej. Na taką kwotę policja robi zakupy. Ogłoszono program zakupu 153 nowych pojazdów. Celem jest poprawa bezpieczeństwa.

Od 1 stycznia w Polsce obowiązuje nowy taryfikator mandatów i punktów karnych (o czym pisaliśmy TU). Kary dla niepokornych kierowców w całym kraju sypią się lawinowo. Policja dostrzega, że dzięki wprowadzonym przepisom, ruch na drogach lokalnych wyhamował i stał się bezpieczniejszy. Jednak by ten trend utrzymać policja dostrzega konieczność wyposażenia patroli w nowoczesny sprzęt.

153 nowych pojazdów dla drogówki. 100 nieoznakowanych radiowozów wyposażonych w wideorejestratory (z przodu i z tyłu) do rejestracji zdarzeń drogowych, wykroczeń i kontroli prędkości. To plany noworocznych zakupów policji. Koszt tego zadania to ponad 55 mln złotych z czego 46 mln pochodzi z dofinansowania europejskiego.

Pozostałe 53 pojazdy mają posłużyć do sprawdzania stanu technicznego samochodów. Będą wyposażone w: analizator spalin, dymomierz, opóźnieniomierz, miernik przepuszczalności światła, sonometr i lustro inspekcyjne.

„Inwestycje w poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego są wspierane z Funduszy Europejskich i środków krajowych. W Polsce powstaje nowoczesna sieć drogowa, ale dofinansowujemy też nowoczesne wyposażenie policji w zakresie nadzoru nad ruchem drogowym i eliminowania negatywnego wpływu pojazdów na środowisko” – powiedział sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Waldemar Buda.

Według policji, zakupy te są bezpośrednią odpowiedzią na „rosnącą liczbę szybkich pojazdów na polskich drogach. W Polsce nadal zły stan techniczny pojazdów i nadmierna prędkość jest często przyczyną wypadków drogowych”. Według rządzących to są dwa główne czynniki z którymi należy walczyć. Zdanie kierowców jednak jest zgoła inne. Wskazują przede wszystkim na fatalną infrastrukturę drogową w kraju i kręcenie „batów” na kierowców przez przepisy, które nastawione są przede wszystkim na szybki i wysokie kary, a nie na poprawę bezpieczeństwa. Ponadto zarzucają faworyzowanie jednej konkretnej marki i modelu auta.

Policja zostanie wyposażona w 100 aut z serii Superb Skody. Sytuacje komentuje wiceminister infrastruktury Rafał Weber twierdząc, że „nowe samochody mają pozwolić funkcjonariuszom na przeprowadzenie czynności służbowych w komfortowych warunkach”. Do służby trafiło już pierwsze auto, które wzmocniło flotę drogówki na Dolnym Śląsku. Auto ma ciemnoszary lakier, który zdecydowanie nie rzuca się w oczy. Pod maską pracuje 2-litrowy silnik TSI o mocy 280 KM (400 Nm), który współpracuje z automatyczną skrzynią biegów DSG oraz napędem 4×4. Przyspieszenie od 0 do 100 km/h zajmuje 5,3 sekundy, a maksymalna prędkość wynosi 250 km/h. Salonowa cena zbliżonego egzemplarza to około 180 tys. zł.

Continue Reading
Reklama

Dodaj komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Reklama

Copyright © 2022 Spotted: Media