Obserwuj nas na

Kraj

Premier: chcemy objąć programem wsparcia wszystkie przedsiębiorstwa dotknięte obostrzeniami

Dodano

Będziemy chcieli, by wszystkie przedsiębiorstwa dotknięte obostrzeniami w związku z pandemią, zostały również objęte programem wsparcia – powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

Premier podkreślił, że znajdujemy się w decydującym momencie walki z epidemią, a rząd wprowadził szereg obostrzeń z tym związanych.

“Idziemy wąską ścieżką między niekontrolowanym wybuchem epidemii a bardzo trudnymi wyborami gospodarczymi, zapaścią gospodarczą, długotrwałymi kłopotami. Znalezienie właściwej ścieżki po środku jest kluczem do szybkiego odbicia gospodarczego w najbliższej przyszłości” – powiedział szef rządu.

“Wirus nie pozostawia wiele pola manewru, dlatego wszystkie przedsiębiorstwa, które zostaną dotknięte i zostają dotknięte tym rygorem, obostrzeniami, które wdrożyliśmy, chcemy, by zostały również objęte programem wsparcia” – podkreślił premier.

Jak mówił, największe obciążenie dla przedsiębiorców w czasie drugiej fali pandemii dotyczy różnego rodzaju obostrzeń w dziedzinie usług m.in. w gastronomii, ale także rozrywki, branży fitness, jak również sprzedawców na targach i bazarach. “Tu także dokonamy pewnych zmian w sprzedaży detalicznej” – dodał Morawiecki.

  • Dla poszczególnych sektorów wprowadzone zostanie zwolnienie ze składek ZUS za listopad
  • Przedsiębiorcy otrzymają również postojowe za ten miesiąc
  • Bezzwrotne dotacje dla małych i mikrofirm w wysokości 5000 zł, które borykają się z problemami
  • Wprowadzone zostanie zwolnienie z opłaty targowej za cały 2021 rok z jednoczesną rekompensatą dla samorządów. Budżet centralny bierze na siebie cały ciężar tego rozwiązania

Ma obowiązywać jedno kryterium – wystarczy, że przedsiębiorca osiągnie przychód mniejszy o 40% w stosunku do analogicznego okresu roku 2019.

Prezentowane dziś rozwiązania dotyczą listopada. Jeżeli będzie to koniecznie, to rząd dokonać ma odpowiedniego dostosowania przepisów i przedłużenia wsparcia.

Program pomocy dotyczy 170 000 firm zatrudniających ponad 372 000 ludzi i ma wartość około 2 miliardów złotych.

(PAP)
Autorka: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka

Źr. FB/Kancelaria Premiera

Reklama

Copyright © 2020 Spotted: Media