Baćkowice Bałtów Bejsce Bieliny Bliżyn Bodzechów Bodzentyn Bogoria Brody Busko-Zdrój Chęciny Chmielnik Ćmielów Czarnocin Daleszyce Dwikozy Działoszyce Fałków Gnojno Górno Gowarczów Imielno Iwaniska Jędrzejów Kazimierza Wielka Kielce Kije Klimontów Kluczewsko Końskie Koprzywnica Kraj Krasocin Kunów Łączna Łagów Lipnik Łoniów Łopuszno Łubnice Małogoszcz Masłów Michałów Miedziana Góra Mirzec Mniów Morawica Moskorzew Nagłowice Nowa Słupia Nowy Korczyn Obrazów Oksa Oleśnica Opatów Opatowiec Osiek Ostrowiec Świętokrzyski Ożarów Pacanów Pawłów Piekoszów Pierzchnica Pińczów Połaniec Radków Radoszyce Raków Ruda Maleniecka Rytwiany Sadowie Samborzec Sandomierz Secemin Sędziszów Sitkówka-Nowiny Skalbmierz Skarżysko Kościelne Skarżysko-Kamienna Słupia Słupia Konecka Smyków Sobków Solec-Zdrój Stąporków Starachowice Staszów Stopnica Strawczyn Suchedniów Szydłów Tarłów Tuczępy Wąchock Waśniów Wilczyce Wiślica Włoszczowa Wodzisław Wojciechowice Zagnańsk Zawichost Złota
Ministerstwo Zdrowia: 6 640 nowych zakażeń, 346 osób zmarłoDodano
4 miesiące temu•
Autor:
Platynowy SpotterBank Gospodarstwa Krajowego (BGK) przeprowadził jedyne w Polsce kompleksowe badanie budżetów samorządów i spółek komunalnych wśród gmin, powiatów i województw. Z badania wynika, że samorządy obawiały się dużego ubytku dochodów podatkowych w związku z COVID-19. Dane Ministerstwa Finansów za lipiec są optymistyczne, jednak samorządy i ich spółki mogą potrzebować dalszej pomocy, by utrzymać aktywność inwestycyjną w najważniejszych sektorach.
„Naszą misją jest rozwój społeczno-gospodarczy kraju. Realizujemy ją wspierając polskie regiony w inwestycjach i pomagając w tak trudnych czasach, jak obecne. Zaangażowanie BGK w sektor samorządowy to około 12 mld zł. To niebagatelna kwota, która trafia do samorządów. Wyniki naszego badania pomogą lepiej zrozumieć potrzeby samorządów i wyzwania, przed którymi stoją. BGK i inne instytucje wyposażone w tę wiedzę, będą mogły jeszcze lepiej wesprzeć polskie gminy, powiaty i województwa” – tłumaczy Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes zarządu BGK.
Według deklaracji samorządów wydatki już poniesione i planowane na przyszłość w związku z przeciwdziałaniem skutkom pandemii COVID-19 mogą stanowić 1-2 proc. wydatków bieżących. W skali kraju łączna kwota może sięgać 3-4 mld zł. W trakcie badania JST prognozowały też istotne spadki dochodów własnych.
„Spadki dochodów podatkowych z PIT i CIT deklarowane na przełomie czerwca i lipca sięgały 10-15 proc. i były znacząco wyższe niż wartości z lipcowych danych i prognoz budżetowych Ministerstwa Finansów. Prawdopodobnie rzeczywisty stan budżetów samorządów będzie lepszy niż sądzili przedstawiciele JST. Warto też podkreślić, że samorządy już korzystają ze środków przeznaczanych na walkę z kryzysem. Część z nich pochodzi z zarządzanego przez BGK Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Dalsze działania, opracowane także na bazie wyników naszej analizy, powinny w jeszcze większym stopniu wspomagać samorządy. Przede wszystkim po to, by pozwolić władzom lokalnym i spółkom komunalnym zrealizować ich wcześniejsze plany inwestycyjne, a nawet zachęcić do dodatkowych inwestycji w kluczowych obszarach” – mówi Mateusz Walewski, główny ekonomista BGK.
Choć samorządy w reakcji na kryzys planują przede wszystkim ograniczać wydatki bieżące, to z badania BGK wynika również, że znaczna część samorządów może być zmuszona do cięcia wydatków inwestycyjnych w tym i w kolejnych latach. Redukcję inwestycji planuje od około 10 do 30 proc. samorządów.
„Przeciwdziałanie skutkom pandemii jest podzielone na trzy etapy. Pierwsze dwa to utrzymanie płynności finansowej, najpierw za pomocą dotacji i subwencji, a potem instrumentów kredytowych, trzeci to inwestycje – zarówno rządowe, jak i samorządowe. Inwestycje publiczne mają rozruszać gospodarkę i stworzyć koło zamachowe także dla intensyfikacji prywatnych projektów inwestycyjnych. Dlatego tak ważne są programy i rozwiązania wspierające inwestycje samorządowe. W ich realizacji ważną rolę odgrywa BGK” – tłumaczy Mateusz Walewski.
Znaczącą część zadań samorządy realizują przez spółki komunalne. W wielu sektorach realizacja tych zadań będzie wymagała zaciągania przez spółki nowych kredytów. Gminne spółki komunalne planują dodatkowe zadłużanie często w sektorach ciepłowniczym i wielobranżowym. W województwach i powiatach są to natomiast przede wszystkim szpitale.
„Tylko nieznaczny odsetek samorządów i spółek planuje zaciąganie zobowiązań w sektorze pozabankowym. To ważna informacja z punktu widzenia bezpieczeństwa finansowego kredytobiorców. Znając plany samorządów będziemy mogli lepiej przygotować się do ich wspierania w kolejnych miesiącach” – dodaje główny ekonomista BGK.
Źródło informacji: BGK
Ruszyła rejestracja na szczepienia dla osób z grupy 70 plus za pośrednictwem SMS-a
Ministerstwo Zdrowia: 6 640 nowych zakażeń, 346 osób zmarło
Stok na Telegrafie czynny od soboty!
MZ: 7 152 nowych zakażeń, 419 osób zmarło
MZ: 6 919 nowych zakażeń, 443 osoby zmarły
Szczepienie w DPS na Osiedlu Słonecznym